افزایش رشد زامیفولیا با استفاده از اسید هیومیک

ظاهر براق و زیبای زامیفولیا در کنار نگهداری بسیار آسان آن، علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی را بر آن داشته تا این گیاه را برای دکوراسیون منزل یا اداره انتخاب نمایند. شاید در نگاه اول تصور کنید زامیفولیا از رشد کمتری برخوردار بوده و قادر به بلند شدن و رشد بیشتر نخواهد بود. اما سخت در اشتباه هستید! با رعایت نکات کوددهی، آبیاری و تامین دیگر نیازهای زاموفیلیا مانند نور خورشید، گیاه قادر به رشد انفجاری و عالی خواهد بود. همانطور که می دانید، زاموفیلیا در صورت برآورده شدن نیاز های تغذیه خود، شروع به پاجوش دهی خواهد نمود در نتیجه استفاده از کود مناسب جهت رشد گیاه، ضروری است. برای اینکه زامیفولیا رشد حیرت انگیز خود را به رخ شما بکشاند و شما را از دیدن پاجوش های زیبا در گلدان هیجان زده کند، نیاز به استفاده از کودهای ارگانیک به ویژه اسید هیومیک دارد. برای اطلاع از نحوه افزایش رشد زامیفولیا با استفاده از اسید هیومیک ،با ما همراه باشید.

فهرست مطالبی که در مقاله آمده است:
اهمیت کوددهی به زامیفولیا
ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا
کاربرد اسید هیومیک در افزایش رشد زامیفولیا
معرفی بهترین برند اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا

اهمیت کوددهی به زامیفولیا

گیاهان آپارتمانی نظیر زامیفولیا که از برگ های زینتی و ظاهر شیکی برخوردار هستند، نیاز به استفاده از مواد تقویتی دارند تا همیشه شاهد شادابی و سالم ماندن آنها باشیم. تامین عناصر موردنیاز گیاه زاموفیلیا از طریق کوددهی، یکی از مهم ترین کارهایی است که نبایستی از آن غافل شد در غیر این صورت، برگ ها زیبایی و سبزینگی خود را از دست داده و به مرور زمان شروع به نشان دادن علائم کمبود مواد مغذی مانند قهوه ای شدن برگ و ‌‌‌…خواهند نمود.
تا اینجا از اهمیت کوددهی برای گیاه زامیفولیا دانستیم اما به راستی ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا چیست؟

بیشتر بخوانید: مزایای کود هیومیک اسید برای گیاهان

ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا

زاموفیلیا همانند دیگر گیاهان آپارتمانی، بخشی از نیاز خود به عناصر غذایی را، به کمک تابش نور خورشید و تبدیل نور به عنصر معدنی و هم چنین مواد موجود در خاک گلدان تامین میکند. اما واقعا این منابع برای افزایش رشد سانسوریا و زنده ماندن آن کافی است؟
مواد آلی و عناصر غذایی موجود در خاک در اثر استفاده گیاه و آبیاری کاهش یافته و قادر نیست به نیاز زاموفیلیا به طور کافی پاسخ دهد؛ استفاده از اسید هیومیک برای زاموفیلیا منجر به افزایش مواد آلی و حاصلخیزی خاک شده و امکانات ویژه ای جهت رشد زاموفیلیا فراهم می کند. به گونه ای که در اثر استفاده از اسید هیومیک برای زاموفیلیا، رشد این گیاه و پاجوش دهی بسیار افزایش می یابد.

بخوانید : کود مناسب زاموفیلیا چیست؟

افزایش رشد زامیفولیا با استفاده از اسید هیومیک
کاربرد اسید هیومیک در افزایش رشد زامیفولیا

 • افزایش رشد ریشه و ریزوم زاموفیلیا:
  ریزوم، قلب تپنده زاموفیلیا بوده و هر چه بهتر رشد کند و سالم تر باشد، گیاه در برابر تنش های محیطی مانند کم آبی و بیماری به خوبی مقاومت خواهد نمود. به عبارتی مرکز اصلی رشد جوانه های زامیفولیا و تولید پاجوش های کوچک در کنار گیاه مادر، ریزوم این گیاه بوده که با رشد و بزرگ شدن آن، ساقه های زامیفولیا قوی تر و بلند تر خواهد شد.
  از عوامل اصلی تقویت ریزوم، استفاده از کود اسید هیومیک میباشد که با تامین کافی عناصر غذایی به ویژه فسفر، رشد موثر آنها را موجب میگردد. فسفر برای تولید پاجوش های زامیفولیا از ضروری ترین عناصر بوده و کود اسید هیومیک به بهترین نحو ممکن، منجر به افزایش جذب ریشه زامیفولیا می گردد.
 • اصلاح ساختار خاک گلدان:
  شاید با خود بگویید چگونه اصلاح خاک منجر به رشد زامیفولیا می گردد؟ هر چه خاک غنی از مواد آلی باشد، قابلیت زهکشی بالا داشته باشد، هوادهی به خوبی صورت گیرد و ریشه زامیفولیا در آن نفوذ و توسعه پیدا کرده باشد، بالطبع شرایط برای رشد حیرت انگیز زامیفولیا مهیا خواهد شد.
  اسید هیومیک با افزایش زهکشی خاک گلدان و نگهداری بهتر رطوبت در خاک، نیاز به آبیاری های مکرر را کاهش داده و از تجمع آب اضافی پیرامون ریزوم و ابتلا به بیماری های قارچی یا پوسیدگی ریزوم جلوگیری میکند.
 • افزایش جذب عناصر غذایی:
  اسید هیومیک برای زامیفولیا، موجب دسترسی بهتر و بیشتر گیاه به عناصر موجود در خاک می گردد؛ به این طریق که عناصر را از فرم غیر قابل جذب به اشکال قابل جذب و کلاته در می آورد و زامیفولیا با مصرف این عناصر، رشد خواهد نمود زیرا برآورده شدن نیاز های تغذیه ای زامیفولیا، از عوامل اصلی افزایش رشد آن به شمار می آید‌.
 • بهبود فعالیت های آنزیم های گیاهی:
  با مصرف اسید هیومیک برای زامیفولیا، فعالیت آنزیم های درون سلول گیاهی نظیر اوره آز افزایش یافته و به سبب بالا رفتن تعداد آنزیم های فعال و اثرات آنها، زامیفولیا رشد چشمگیری خواهد نمود؛ زیرا با بهبود فعالیت آنزیم های گیاهی، تقسیمات سلولی، فعالیت هورمون ها و سطح تولید انرژی بیشتر خواهد شد.
 • افزایش جذب عنصر آهن:
  آهن از عناصر تعیین کننده سبزینگی گیاه و بهبود فرآیند فتوسنتز میباشد اما ریز مغذی است که اکثر اوقات به میزان کم جذب ریشه شده و از دسترس آن خارج می گردد. اسید هیومیک پس از افزوده شدن به خاک، منجر به افزایش جذب این عنصر می گردد در نتیجه گیاه هرگز با کمبود آهن مواجه نخواهد شد.
 • کنترل ph و ec خاک:
  اسید هیومیک را به عنوان کاهنده اصلی شوری خاک می دانند. اگر بستر کاشت زامیفولیا شور یا قلیایی باشد، با افزودن مقداری از اسید هیومیک، اصلاح خاک صورت گرفته و پی اچ و شوری خاک کاهش می یابد‌.

زمان مصرف اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا

پس از خرید زامیفولیا، سعی کنید بستر گلدان را با مواد آلی با ویژه اسید هیومیک غنی کنید هم چنین پس از کاشت آن، هر ماه یکبار می توانید از این کود استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید

معرفی بهترین برند اسید هیومیک برای افزایش رشد زامیفولیا

اسید هیومیک شوک با درصد خلوص بی نظیر ۹۵ درصد و غنی شده با مواد مغذی و فولویک اسید، بهترین انتخاب جهت تغذیه گیاه زامیفولیا میباشد. شما عزیزان برای رشد عالی گیاه خود و تولید پاجوش های زیبا، میتوانید برای تهیه آن با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *