کاکتوس های بدون تیغ

آیا شما نیز به کاکتوس ها علاقه‌مندید؟ ولی نگران این هستید که از تیغ آنها آسیب ببینید؟ گیاهان زیبا و جذاب انواع مختلفی دارند کاملاً این مورد خیلی طبیعی است که خیلی از افراد به نگهداری گیاهان دارای تیغ تمایلی نداشته باشند به خاطر دلیل های متفاوت همچون پوست حساس داشتن و یا بودن فرزند کوچک و حیوان خانگی در منزل ترجیح دهند تا از بقیه گیاهان و یا حداقل از کاکتوس های فاقد تیغ استفاده کنند و نگهداری نمایند از این رو در این مقاله قصد داریم تا انواع کاکتوس های بدون تیغ را برایتان معرفی کنیم تا بتوانید شما هم از نگهداری این گیاه زیبا و جذاب بهره مند شوید.

کاکتوس های بدون تیغ

  • کاکتوس پیوت

اولین گزینه از لیست کاشته های بدون تیغ کاکتوس پیوت است گیاهی بدون تیغ بوده در بیشتر اوقات در بخش میانی اش یک فرورفتگی دیده میشود اگر میخواهید این کاکتوس را نگه دارید آسان است به خاطر این که دارای ریشه های قوی است می تواند رشد خودش بدون هیچگونه دردسری ادامه دهد این نوع کاکتوس به مانند غذای دامپلینگ است به همین خاطر هم گاهی اوقات به آن کاکتوس دامپلینگ نیز می گویند.

کاکتوس های بدون تیغ

کاکتوس دامپلینگ یا همان پیوت اندازه کوچکی دارد و رشدی با رنگ زیبای صورتی دارد گل های آن از قسمت مرکزی کاکتوس جوانه می زنند این گیاه عاشق هوای گرم و نور درخشان خورشید می باشد ولی لازم است آن را از نور مستقیم و شدید خورشید دورتر نگهداری کنید، در فصل زمستان که دما پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد می آید باید گیاه را به داخل منزل انتقال دهید و اگر قصد نگه داشتن این گیاه را داشتید فراموش نکنید که فصل زمستان فصل خوابیدن این کاکتوس می باشد پس در نتیجه آن را در این فصل هر پنج تا شش هفته یکبار مقدار کمی آبیاری نموده و در محیط خنک و خشک قرار بدهید.

بیشتر بخوانید: انواع کاکتوس

آخرین نکته درباره این نوع کاکتوس این را بدانید که این کاکتوس به خاطر داشتن ترکیبات شیمیایی سمی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی بهتر است نگهداری شود.

  • آستروفیتوم میریوستیگما

واژه میریوستیگما به معنی خالدار می باشد و به همین خاطر هم کاکتوس نسبت داده‌اند طوری که اگر به سطح این کاکتوس نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که نقطه های بسیاری آن را تزیین نموده اند از این رو این کلمه را در کنار این نوع کاکتوس به کار میبرند.

آستروفیتوم دارای ریشه های خیلی قوی نیست و زیاد شدن و تکثیر آن کمی دشوار میباشد ولی رشد قابل قبولی را می تواند داشته باشد به همین خاطر آن را در خاک سبک و دارای زهکشی مناسب حتماً بکارید، و فقط زمانی میریوستیگمارا آبیاری نمایید که دارای خاک خشک شده باشد، هنگامی که ارتفاع این کاکتوس به ۸ سانتی متر برسد گلدهی را شروع میکند، گل های میریوستیگما عطر شیرین داشته و زرد رنگ می باشند.

عاشق نور است اما بیشتر ترجیح بر این است که در سایه باشد و خفتگی را در فصل زمستان تجربه میکند و جز گیاهانی است که در مقابل سرما مقاوم است.

  • آستروفیتوم آستریاس

با اندازه کوچک و یک کاکتوس بدون تیغ می باشد دارای ظاهری جذاب بوده و شکل آن همچون یک توپ است رنگ سبز خاکستری دارد و  نقطه های سفید ریز در سطح منحنی شکل آن موجب شده تا برای انتخاب هر گلدانی عالی باشد؛ گلهای کاکتوس آستروفیتوم آستریاس رنگ زرد دارند و نرم میباشند همچنین می‌توانند به پهنای ۶ سانتیمتر نیز برسند.

اگر قصد این را دارید که از این نوع کاکتوس بدون تیغ نگهداری کنید فراموش نکنید که آستریاس به مقدار معتدل آبیاری نیاز دارد و خاکی را برای آن انتخاب کنید که زهکشی عالی شده باشد همچنین در فصل زمستان اجازه خفتگی به گیاه را بدهید.

کاکتوس های بدون تیغ

  • مامیلاریا آلبیفورا

گیاه کوچکی است که قطر آن فقط به دو و نیم سانتیمتر می رسد همچنین این نوع کاکتوس دارای گل‌های کوچک سفید رنگ است که مرکز آن ها زرد رنگ است، آبیاری معتدل و نور کامل خورشید را ترجیح می دهد و زمانی که دما به کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد برسد لازم است که حتماً نگهداری آن در خانه باشد همچنین در طول نگهداری کردن از آن باید شرایط لازم برای سپری کردن خفتگی را برای آن فراهم نمایید.

  • مامیلاریا هررا

یکی از انواع کاکتوس های کوچک شکل که پوشیده از زائده های بسیار ریز است که این خار های ریز به سمت داخل کاکتوس می باشند و بیرون نمی زنند به همین خاطر هم می‌توان آن را جزء کاکتوسهای بدون تیغ شمرد.

این گیاه گل های صورتی رنگ تولید می کند که دارای قطر حدوداً دو و نیم سانتی متری است، دارای علاقه زیاد برای دریافت مقدار زیادی از نور خورشید است و از سرما فراری است به همین خاطر هم اگر آن را خارج از خانه بگذارید با افت دما به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد باید به داخل منزل انتقال دهید.

کاکتوس های بدون تیغ

  • مامیلاریا هابلوتی

یک کاکتوس گرد و جذاب که پوشیده از زائده های نرم فراوانی است زائده های نرم سفید رنگ که زیبایی زیادی به توپ کاکتوس داده است، همچون سایر کاکتوسهای بدون تیغ که تا به اینجا برایتان معرفی نمودیم گل می دهد و گلهای زیبای صورتی رنگی را تولید میکند؛ این کاکتوس هم به نور خورشید علاقه دارد برای نگهداریش بهتر است کمی سایه در نظر بگیرید، در آبیاری کردن آن هم دقت به خرج دهید و همیشه اجازه دهید خاک مامیلاریا ها بلوتی خشک شده و سپس آن را آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت فندق

در این مقاله سعی کردیم تا لیست هرچند کوتاهی از انواع کاکتوس های بدون تیغ را برایتان بیاوریم، امیدواریم که برایتان مفید بوده و استفاده کافی را برده باشید در مقاله های دیگر به سوالات دیگر شما که در ذهنتان ایجاد شده خواهیم پرداخت.

از شما بسیار ممنونیم که تا اینجا همراهمان بودید؛ و وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مقاله گذاشتید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *