انواع کاکتوس

انواع کاکتوس مختلفی وجود دارد که در شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های متنوعی تولید می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید به دنبال کاکتوسی باشید که مطابق با سلیقه و سبک دکوراسیون منزل خود باشد. البته برخی از کاکتوس‌ها اگر نور کافی دریافت کنند، گل‌های زیبای سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد یا بنفش خواهند داشت.

گونه‌های کاکتوس سرپوشیده (مناسب برای نگهداری در آپارتمان)

اگر چه کاکتوس‌ها به عشق خود به نور خورشید معروف هستند، بسیاری از آن‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش می‌دهند. کاکتوس‌ها یکی از بهترین گیاهان برای زیباسازی پنجره‌ها یا بالکن‌ها و تراس‌ها هستند. کاکتوس‌های داخلی و سرپوشیده که مناسب آپارتمان هستند به نور کم‌تری نیاز دارند و از نظر اندازه کوچک‌تر هستند و مراقبت از آن‌ها نسبت به دیگر انواع کاکتوس‌ها آسان‌تر است.

انواع کاکتوس

  • کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس اصالتاً اهل مکزیک است و به کاکتوس گوش خرگوش معروف است که نام خود را از ظاهر خود گرفته است. دارای دو لنت است که گوش خرگوش دارد. آن‌ها با گلوشید یا مروارید قهوه‌ای پوشیده شده‌اند و باید با احتیاط رفتار کرد. کاکتوس اپونتیا میکروداسیس روی دو یا سه پا رشد می‌کند و آن را به یک گیاه خانگی مناسب تبدیل می‌کند. در صورت وجود نور کافی در تابستان گل‌های سفید و میوه های ارغوانی تولید می‌کند. این کاکتوس به عنوان کاکتوس خانگی گزینه بسیار مناسبی است.

بیشتر بخوانید: درخت خرمالو

  • کاکتوس چانه یا ژیمنوکالیسیوم

کاکتوس چانه یا ژیمنوکالیسیوم که معمولاً به عنوان کاکتوس چانه شناخته می‌شود، یک گونه کاکتوس در آمریکای جنوبی است. این نام در زبان یونانی به معنای “کالیکس برهنه” است که به فقدان مو یا ریش در جوانه‌های گل اشاره دارد. بسته به نوع، برخی از کاکتوس‌های چانه یا ژیمنوکالیسیوم به دنبال سایه هستند و برخی دیگر در زیر نور خورشید رشد می‌کنند.

  • کاکتوس ساگوارو

کاکتوس ساگوارو می تواند تا چهل فوت رشد کند، اما به کندی رشد می‌کند. این بدان معناست که می‌توان از آن به ‌عنوان یک گیاه آپارتمانی برای سال‌ها استفاده نمود بدون آن که نیاز باشد در فضای باز قرار گیرد. بدنه‌ای بشکه‌ای شکل دارد و ظاهری کلاسیک به آن می‌دهد. کاکتوس ساگوارو یک گیاه بومی صحرای سونوران می‌باشد و به نور فراوان احتیاج دارد. اگر به عنوان یک گیاه سرپوشیده نگهداری می‌شود، حتما آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

  • کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا بانوی پیر

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا بانوی پیر ۲۵۰ گونه مختلف دارد. این کاکتوس کرک و خار دارد و به خاطر هاله‌های گل‌های صورتی یا بنفش ریزش که در بهار شکوفا می‌شوند، معروف است. کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا بانوی پیر را باید در مخلوطی از گلدان‌های شنی کاشت و یک هفته در میان آبیاری کرد. این کاکتوس یکی از کاکتوس‌های خانگی بسیار مقاوم است.

  • کاکتوس ستاره‌ای

کاکتوس‌های ستاره‌ای که به نام‌های خارپشت دریایی یا کاکتوس‌های شن دوست نیز شناخته می‌شوند، با بدن گردشان که به هشت بخش تقسیم شده است، شناسایی می‌شوند. کاکتوس ستاره‌ای از کرک‌های سفید و نقاط ریز سفیدی تشکیل شده است. در بهار گل‌های زرد آن می‌شکفد. کاکتوس‌های ستاره‌ای فقط دو تا شش اینچ قطر دارند که آن‌ها را به یک گیاه آپارتمانی ایده‌آل تبدیل می‌کند.

انواع کاکتوس

  • کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا

کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا کاکتوس بومی برزیل است و در اواخر زمستان و اوایل بهار شکوفا می‌شود. گل‌های آن از سفید تا نارنجی تا گل‌های مرکب متنوع است. ستون فقرات گیاه در کنار هم جمع شده و شکل منحصر به فردی به آن می‌دهد. کاکتوس عید پاک یا شلامبرگرا کاکتوس‌های خانگی زیبا و گلدار هستند.

  • کاکتوس بشکه‌ای یا گارل

گیاهان کاکتوس بشکه‌ای یا گارل با شکل استوانه‌ای باریک خود مشخص می‌شوند. مراقبت از کاکتوس بشکه‌ای یا گارل بسیار آسان است و گیاه خوبی برای باغبان تازه کار است. محل، آب، خاک و ظرف از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که در رشد درست این کاکتوس بسیار مؤثر می‌باشند. کاکتوس بشکه‌ای یا گارل را باید در گرم‌ترین اتاق خانه در مکانی آفتابی روشن نگهداری کنید. نور مستقیم آفتاب جنوب ممکن است گیاه را در اوج تابستان بسوزاند، بنابراین باید آن‌ها را از پنجره به عقب برگردانید یا قلمه‌های خود را روی پرده‌های خود بچرخانید تا نور پراکنده شود. خاک کاکتوس بشکه‌ای یا گارل بیشتر ماسه‌ای با کمی خاک، پرلیت و کمپوست می‌باشد. یکی از مقاوم‌ترین انواع کاکتوس‌های خانگی کاکتوس بشکه‌ای یا گارل است.

  • کاکتوس ماه

این کاکتوس آپارتمانی بسیار زیبای جهش یافته نوعی کاکتوس ترکیبی می‌باشد. اصطلاح کاکتوس ماه به طور معمول به انواع زرد و نارنجی اشاره دارد، اما انواع قرمز نیز می‌تواند شامل شود. گیاهان کاکتوس ماه به رنگ‌های روشن و پر جنب و جوش از صورتی تند، نارنجی روشن و حتی زرد درمی‌آیند. آن‌ها معمولاً به عنوان گیاهان هدیه فروخته می‌شوند و جعبه‌های پنجره‌ای زیبا یا گیاهان زینتی جنوبی را به وجود می‌آورند..

کاکتوس ماه معمولاً در فرآیندی پیوند می‌خورد که قسمت پایینی هیبوتان و بالای ساقه کاکتوس برداشته می‌شود. دو نیمه در انتهای برش قرار می‌گیرند و به زودی با هم بهبود می‌یابند. عمر کاکتوس ماه را می‌توان با گلدان مجدد روی یک گیاه تازه افزایش داد. همچنین می‌توان آن را از دانه رشد داد، اما حداقل یک سال طول می‌کشد تا نمونه‌ای قابل تشخیص باشد. یکی از محبوب‌ترین کاکتوس‌های خانگی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند کاکتوس ماه است.

انواع کاکتوس

  • کاکتوس ارکیده یا ملکه شب

کاکتوس ارکیده یا ملکه شب یکی از رایج‌ترین گونه‌های کاشته شده از جنس Epiphyllum oxypetalum است. همانطور که از نام رایج آن پیداست، این گونه دارای گل‌های سفید و معطر بزرگی است که فقط در شب باز می‌شوند. این کاکتوس‌های چند ساله، کاکتوس بومی مناطق خشک مکزیک و آمریکای جنوبی هستند. برخلاف تصور عموم، همه کاکتوس‌ها در نور کامل و مستقیم رشد نمی‌کنند. کاکتوس ارکیده یا ملکه شب کمی سایه را به نور فراوان و مستقیم ترجیح می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای گردو

مانند بسیاری از کاکتوس‌ها، کاکتوس ارکیده یا ملکه شب نیازی به آبیاری مداوم ندارد. در واقع آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه کاکتوس ارکیده یا ملکه شب می‌شود که می‌تواند کشنده باشد. از بهار تا پاییز، کاکتوس ملکه شب باید هر دو هفته یک بار آبیاری شود. در طول زمستان، آبیاری تقریباً هر چهار تا شش هفته کاهش می یابد. قبل از آبیاری مطمئن شوید که خاک کاکتوس شما کاملا خشک شده است. اگر خاک مرطوب است، آب بیشتری اضافه نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *