کود

کود از جمله تغذیه مناسبی است که می تواند به رشد یک گیاه و باروری هرچه بهتر آن کمک کند. یک گیاه برای رشد به تعدادی عناصر شیمیایی مختلف نیاز دارد که این مواد را می تواند از کود مناسب به دست بیاورد.در این مقاله می خواهیم به کود و تاثیرات آن بر روی گیاهان بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

رشد گیاه و تاثیر کود روی آن

مهم‌ترین عناصر برای رشد یک گیاه عبارتند از:

  1. کربن، هیدروژن و اکسیژن: در هوا و آب وجود دارد و در نتیجه به وفور عرضه می‌شود.
  2. نیتروژن، فسفر، پتاسیم: سه ​​ماده غذایی و سه عنصر موجود در بیشتر کودهای بسته‌بندی شده.
  3. گوگرد، کلسیم و منیزیم: مواد مغذی ثانویه.
  4. بور، کبالت، مس، آهن، منگنز، مولیبدن و روی: مواد مغذی.

کود

مهم‌ترین آن‌ها (آنهایی که بیشتر مورد نیاز گیاه هستند) نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. این مواد به این دلیل مهم هستند که برای اسیدهای آمینه و غشاهای سلولی گیاه و ATP (منابع انرژی همه سلول‌ها) ضروری هستند. مثلا:

هر اسید آمینه حاوی نیتروژن است.

هر مولکولی که غشای سلولی را می‌سازد و همچنین هر مولکول ATP حاوی فسفر است.

پتاسیم ۱ تا ۲ درصد وزن هر گیاه را تشکیل می‌دهد و به عنوان یک یون در سلول‌ها برای متابولیسم ضروری است.

بدون نیتروژن، فسفر و پتاسیم، گیاه به سادگی نمی‌تواند رشد کند زیرا نمی‌تواند قسمت‌های گیاهی مورد نیاز خود را تولید کند.

بیشتر بخوانید: درخت پرتقال

اگر هر یک از مواد مغذی به دست آمده از خاک در خاک موجود نباشد و خاک نتواند آن ماده را تامین کند، سرعت رشد گیاه را محدود می‌کند. در طبیعت، نیتروژن، فسفر و پتاسیم اغلب از گیاهان در حال پوسیدگی که مرده‌اند به دست می‌آیند. برای اینکه گیاهان سریع‌تر رشد کنند، عناصر مورد نیاز گیاهان باید به راحتی در دسترس آنها قرار گیرد. برای این منظور از کود استفاده می‌شود.

بیشتر کودها فقط نیتروژن، فسفر و پتاسیم را تأمین می‌کنند، زیرا سایر مواد شیمیایی به مقادیر بسیار کم مورد نیاز هستند و عمداً در همان مقادیر کم در بیشتر خاک‌ها در دسترس هستند. اما در دسترس بودن نیتروژن، فسفر و پتاسیم یک محدودیت بزرگ برای رشد است که می‌توان با کودها بر آن غلبه کرد.

اعداد روی کیسه کود درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم کیسه را به شما می‌گوید. بنابراین کود کامل ۱۲-۸-۱۰ دارای ۱۲ درصد نیتروژن، ۸ درصد فسفر و ۱۰ درصد پتاسیم است.

کودهای آلی و معدنی

کودها را می‌توان به دو دسته کودهای آلی و کودهای معدنی تقسیم کرد. البته کودهای حاوی نیتروژن، پتاسیم و فسفر از جمله کودهای معدنی هستند و در کودهای آلی یافت نمی‌شوند.

کودهای آلی

این کودها از مواد کاملا طبیعی و ارگانیک مانند کودهای کشاورزی، مواد مغذی گیاهی، فرآورده‌های حیوانی و یا محصولات گیاهی ساخته می‌شوند.

ممکن است میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در کیسه‌های کود مشاهده کنید، اما گاهی اوقات این مقادیر بر اساس اطلاعاتی که در مورد مواد معدنی خاص نوشته شده روی کیسه‌ها می‌دانیم، تخمین زده می‌شود.

کود

کودهای آلی می‌توانند منبع خوبی از مواد مغذی برای زمین‌های کشاورزی باشند و معمولا بیشتر از کودهای معدنی توصیه می‌شوند. آن‌ها به راحتی پیدا می‌شوند و گیاهان شما را نمی‌سوزانند.

با این حال، کودهای آلی با عملکرد کندتر تمایل دارند تا مواد مغذی را در مدت زمان طولانی‌تری آزاد کنند و خاک را بارور کنند. این ویژگی برای زمانی که خاک در حال آماده شدن است مناسب است، اما نه زمانی که نیاز به اقدامی که کود برای خاک و گیاه انجام می‌دهد در مدت زمان کوتاه‌تری است.

کودهای معدنی

کودهای معدنی جایی هستند که مقادیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم واقعا مهم است. این نوع کود می‌تواند از انواع مختلفی از اجزای شیمیایی تشکیل شده باشد که حاوی مواد مغذی ضروری برای گیاهان هستند.

اگر می‌دانید چه مواد مغذی برای خاک و گیاهان مورد نیاز است، چه مدت این کودها کار می‌کنند و چگونه بر محیط شما تأثیر می‌گذارند، با کودهای معدنی کار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

کودهای معدنی برای رفع نیازهای تغذیه‌ای که به مدت زمان کوتاه تری برای حاصل‌خیزی خاک نیاز دارند استفاده می‌شود. هنگامی که گیاهان فاقد مواد مغذی هستند، این کمبود مواد مغذی را می‌توان به سرعت با کودهای معدنی مناسب جبران کرد.

اگر از قبل می‌دانید که خاک برای کاشت به مواد مغذی خاصی نیاز دارد، می‌توانید قبل از کاشت بذر یا نهال به خاک خود کود اضافه کنید

انواع کود

  • کودهای نیتروژن

نیتروژن به عنوان یک ماده مغذی گیاه، مسئول رشد گیاه و برگ است. با آب به خاک تزریق می‌شود و در آنجا به آمونیاک تبدیل می شود. این آمونیاک توسط ریشه گیاهان جذب می‌شود و برای رشد شاخ و برگ گیاهان استفاده می‌شود. این عنصر در مراحل میانی زندگی گیاه بسیار مفید است، زیرا به رشد بیشتر گیاه و قرار دادن برگ و ساقه بیشتر کمک می‌کند.

  • ترکیبات فسفری

فسفر یک ماده مغذی است که گیاهان در تمام طول چرخه زندگی خود از گیاهچه تا بلوغ به آن نیاز دارند. فسفر برای ساختن هر گیاهی ضروری است. فسفر عمدتاً به سیستم ریشه و ساقه گیاه کمک می‌کند.

همچنین باعث رشد گیاهان، کاشت و میوه دهی برای بسیاری از انواع گیاهان و درختان می‌شود. این ماده غذایی کیفیت خاک را بهبود می‌بخشد و به گیاهان در جذب نیتروژن کمک می‌کند.

تشخیص بیشتر علائم کمبود فسفر دشوار است. رشد بسیاری از گیاهان به خصوص در مراحل اولیه متوقف می‌شود، اما ممکن است دیر تشخیص داده شود. به همین دلیل، همیشه می‌توانید قبل از کاشت بذر یا نهال، کودهای فسفر را به خاک اضافه کنید.

  • کودهای پتاسیم

این ماده مغذی اغلب در مراحل رشد گیاه استفاده می‌شود. این ماده برای فتوسنتز حیاتی است. از سوی دیگر وجود پتاسیم برای تبدیل سایر مواد مغذی به مواد غذایی قابل استفاده توسط گیاهان ضروری است. سطوح کافی پتاسیم در گیاه به رشد آن کمک می‌کند تا از ریشه‌های عمیق‌تر و قوی‌تر در برابر خشکسالی یا سایر کمبودهای مواد مغذی محافظت کند.

هیچ استاندارد طلایی برای زمان استفاده از کودهای پتاسیم وجود ندارد، زیرا بسته به چیزی که در حال رشد است می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

اشکال مختلف کود

مایع: کودهای مایع غلیظ معمولاً با آب رقیق می‌شوند و روی گیاه با آب پاشیده می‌شوند. به این ترتیب می‌توانید به راحتی آن‌ها را در یک منطقه بزرگ پخش کنید.

کود

پودر: کودهای پودری معمولاً با آب مخلوط می‌شوند و کود از طریق آبیاری به زمین تزریق می‌شود. به صورت خودکار پودری به خوبی جذب گیاه نمی‌شود و برای اولین بار با مقدار کمی آب مخلوط می‌شود و به شکل مناسب در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای سیب

گرانولا: بسیاری از کودها به ویژه کودهای نیتروژنی به صورت دانه‌ای مناسب برای استفاده و کار با آن‌ها آسان است. به راحتی در خاک باغ پخش می‌شود و مواد غذایی توسط آب به خاک تزریق می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *