کود برای درشت شدن سیب زمینی

آیا در گذشته سیب زمینی پرورش داده اید و بسیار کوچک بوده است؟ اگر پاسخ مثبت است، احتمالاً چند دلیل وجود دارد که چرا این اتفاق افتاده است. یکی از مهمترین سوالات این است که چه نوع کودی مصرف شده است. اما آیا می دانید بهترین کود برای پرورش سیب زمینی چیست؟ بنابراین بیایید در مورد بهترین کود برای درشت شدن محصول سیب زمینی صحبت کنیم تا بهترین محصول را برداشت کنیم.

راهکار درشت شدن سیب زمینی

به منظور بزرگ شدن سیب زمینی ها نیاز به آماده سازی مناسب خاک در زمان کاشت دارد. تهیه بذر سیب زمینی با خاک عمیق، سبک و اسیدی با pH از ۴.۸ تا ۶.۵، و افزودن مقدار زیادی پتاسیم و نیتروژن، به آنها کمک می کند تا شروعی قوی داشته باشند. در اواخر فصل، گیاهان سیب زمینی برای تشکیل غده نیاز به کود اضافی دارند. مقدار کود مورد استفاده بستگی به نتایج آزمایش خاک دارد. سیب زمینی زمانی بهترین رشد را دارد که دما بین ۵۰ تا ۷۰ درجه فارنهایت باشد.

Episode 91 Blog

استفاده از نمونه آزمایشگاهی برای تحلیل خاک

نتایج آزمایش های حرفه ای خاک برای رشد سیب زمینی به منظور بهبود کیفیت محصول شما بسیار مهم است. نتایج به شما می گویند که چه مقدار از هر ماده مغذی در خاک وجود دارد و همچنین PH خاک را به شما می گوید که تأثیر قابل توجهی بر در دسترس بودن مواد مغذی دارد. برای گرفتن نمونه در یک منطقه کوچک (کمتر از دو متر مربع) کافی است ۴-۶ اینچ را حفر کنید و یک مشت خاک بردارید.هنگامی که این داده ها را در اختیار دارید، می توانید نرخ مصرف کود را که برای شرایط شما مناسب است محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت اسید هیومیک

کود مناسب برای درشت شدن سیب زمینی

راه های مختلفی برای بهبود رشد و کمک به رشد اندازه سیب زمینی وجود دارد. می توانید از کودهای ارگانیک یا کودهای شیمیایی استاندارد استفاده کنید.

سیب زمینی را نباید با استفاده از محصولی که نسبت N-P-K متعادلی دارد کود داد. از آنجایی که سیب زمینی از جمله سبزیجات ریشه ای است، از سطوح بالاتر فسفر و پتاسیم برای تحریک رشد غده به جای نیتروژن بهره می برد که باعث رشد رویشی می شود. در نتیجه، از کودهایی با سطوح P و K بالاتر از N استفاده کنید، مانند ۵-۱۰-۱۰ یا ۸-۲۴-۲۴. همچنین توصیه می شود از کود کاملی مانند ۲۰-۲۰-۲۰ یا ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که گیاه تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند.

کودهای حاوی فسفر به افزایش غده زایی و حجیم شدن سریعتر سیب زمینی کمک می کند و اثرات مضر نیتروژن بیش از حد را خنثی کرده بلوغ گیاه را تسریع می کند. علاوه بر این عنصر پتاسیم موجود در آن که یک عنصر استاندارد است باعث افزایش ماده خشک محتوی نشاسته شده و باعث بهبود کیفیت پخت خواهد شد همچنین به افزایش اندازه غده ها و درشت شدن محصول سیب زمینی کمک می کند.

کود برای درشت شدن سیب زمینی

سایر مواد مغذی موجود در یک کود خوب عبارتند از: گوگرد، مس، منگنزو روی . این مواد مغذی در مقادیر کمتری نسبت به N-P-K مورد نیاز هستند، اما به همان اندازه برای رشد سالم مهم هستند. در صورت کمبود، تأثیر منفی بر رشد و عملکرد دارند.

بهترین زمان استفاده از کود

توصیه های عمومی به باغداران دستور می دهد که از قبل از کاشت، از کود استفاده کنند و سپس از دو هفته پس از کاشت ماهانه کود دهی کنند. با این حال، بسیاری از متخصصان استفاده از کود به خاک را قبل از کاشت و منتظر ماندن برای کاربردهای دیگر تا پس از تشکیل غده موثرتر می دانند. نیتروژن بیش از حد در اوایل ممکن است تشکیل غده را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند و باعث کاهش اندازه، وزن مخصوص و عملکرد کلی سیب زمینی شود.

نکات کوددهی مناسب

کوددهی یا استفاده از بهترین کود بدون یک روال آبیاری مناسب بی اثر خواهد بود. سیب زمینی در طول پنج مرحله متمایز رشد به آب کافی نیاز دارد. این پنج مرحله عبارتند از رشد جوانه، رشد رویشی، شروع غده، حجیم شدن غده و بلوغ. آب نیز لازم است تا کود به شکل گرانول بتواند راه خود را در خاک پیدا کند. پخش یا استفاده از کود روی شاخه های گیاه یا بستن اطراف آن کمکی نمی کند. این باعث سوختگی و تغییر رنگ شاخ و برگ می شود. همچنین، غده ها مواد مغذی را دریافت نمی کنند، بنابراین رشد مناسبی ندارند.

کوددهی بیش از حد بخصوص کودهای حاوی نیتروژن سبب افزایش حجم بوته های گیاه خواهد شد که باعث می شود انرژی گیاه صرف عمل ساقه زایی و رشد برگ ها شده به همین ترتیب اندازه محصول کوچک تر خواهد شد.

کود برای درشت شدن سیب زمینی

کلام آخر

در حالت ایده آل، بهترین کود برای درشت شدن سیب زمینی کودی است که سرشار از کمپوست یا کود دامی پوسیده و سایر مواد آلی مانند خاکستر چوب باشد. کود شیمیایی که استفاده می کنید باید نیتروژن کمتر و فسفر بیشتری داشته باشد. نیتروژن رشد و نمو بهتر شاخ و برگ را تسهیل می کند. کندی رشد غده ها و کوچک بودن اندازه آنها عموما به دلیل کمبود فسفر است زیرا برای رشد صحیح غده ها مهم است.

بیشتر بخوانید: کوددهی درخت شلیل

بنابراین کودی که استفاده می کنید باید فسفر و پتاسیم بیشتری برای رشد بهینه ریشه داشته باشد که نیاز اساسی برای رشد غده هایی مانند سیب زمینی است.  کود ۵-۱۰-۵ NPK ترکیبی غنی از فسفر با استفاده از این کود غیرمایع و دانه ای بسیار آسان است. این کود برای افزودن به خاک محصول سیب زمینی شما مناسب است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *