قیمت اسید هیومیک

کشاورزان و باغداران امروزه از کودهای مختلفی برای تغذیه درختان خود استفاده می کنند تا بتوانند محصولات هرچه بهتری را از این درختان برداشت کنند. کودها انواع مختلفی دارند. اگر برای هر درختی کود مناسب با آن درهت تهیه شود و با توجه به میزان مصرف درخت کود مورد استفاده قرار گیرد، محصول بدست آمده بسیار با کیفیت تر خواهد بود. یکی از کودهایی که کشاورزان از آن استفاده می کنند، کود اسیدهیومیک است در این مطلب به معرفی کود اسید هیومیک، موارد مصرف آن و قیمت اسید هیومیک پرداخته ایم.

کود اسید هیومیک چه نوع کودی است؟

کود اسید هیومیک بر خلاف نامش حاوی هیچ نوع اسیدی نیست و شباهتی به اسیدهای شیمیایی یا طبیعی ندارد. اسید هیومیک ماده ای  است که تحت شرایط خاص با فعالیت میکروارگانیسم ها به وجود می‌آید. باقی مانده گیاهان و جانوران مختلف در گذر زمان تجزیه می‌شوند و هوموس را تشکیل می‌دهند. درترکیب مواد هوموسی هیومیک و فولیک اسید وجود دارد. پی اچ اسید هیومیک کمتر از ۷ و اسیدی است به همین علت به آن اسید هیومیک می‌گویند. اسید هیومیک ها قدمتی چندین ساله دارند و ترکیب بسیار ارزشمند و سرشار از ترکیبات مهمی همچون اسیدآمینه ها، نوکلئید ها و آلدوئیدها هستند.

قیمت اسید هیومیک

روش های تولید کود اسید هیومیک

اسید هیومیک را ازمنابع مختلفی استخراج کرده و ازآن کود تولید می‌کنند. بهترین نوع اسید هیومیک را در ته نشست های قدیمی زمین های مرطوب و از بقایای اجساد گیاهان و حیوانات می‌توان یافت. با گذشت مدت زمانی طولانی این مواد در حال تجزیه با خاک و سنگ پوشانده می‌شوند. این فشار حاصل از سنگ و خاک کیفیت مواد اسید هیومیک را بیشتر می‌کند. گاهی با افزایش فشار سنگ ها مواد اسید هیومیک از زیر سنگ و خاک به بیرون می‌ریزند و در اثر مجاورت با اکسیژن به مواد مرغوبی تبدیل می‌شوند. امروزه مواد اصلی کودهای اسید هیومیک از این منابع استخراج می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص برای پسته

عملکرد اسید هیومیک چگونه است؟

هیومیک اسید باعث می‌شود تا خاک  به محل مناسبی برای فعالیت میکروارگانیسم ها تبدیل شده و ترکیبات و عناصر مغذی زیادی به خاک افزوده شود و جذب عنصرهای معدنی و مغذی  توسط ریشه گیاهان افزایش پیدا می‌کند. با افزایش جذب ترکیبات مغذی فعالیت های اصلی و مهم گیاه مثل ریشه زایی و جوانه زنی و گلدهی تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و در نهایت محصول قابل توجهی از نظر کمیت و کیفیت تولید خواهند شد.

قیمت اسید هیومیک

انواع کود اسید هیومیک

کودهای اسید هیومیک را به دو نوع فعال و غیرفعال تقسیم می‌کنند. کودهای فعال آن دسته از کودهای اسید هیومیک هستند که در آب یا دیگر حلال ها به راحتی حل می‌شوند. کودهای غیرفعال هم قابلیت انحلال در آب را ندارند. کود اسید هیومیک به سه شکل تولید و عرضه می‌شوند. کود اسید هیومیک مایع، پودری یا جامد و کود اسید هیومیک گرانوله. اسید هیومیک مایع و جامد حلالیت زیادی در آب دارند و کود فعال محسوب می‌شوند در حالی که اسید هیومیک گرانوله در آب حل نمی‌شود و مصرف زیادی ندارد. این کودها در خاک هم زمانی طولانی باقی می‌مانند و جذب آن ها به زمان زیادی نیازدارد.

قیمت اسید هیومیک

شرکت های تولید کننده کود اسید هیومیک بر اساس نوع کود و شکل و همچنین وزن آن قیمت های مختلفی را در نظر می‌گیرند. قیمت اسید هیومیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال کیفیت کودها و نوع مواد اولیه آن روی قیمت کود تاثیر دارد و قطعا کودی با کیفیت بالا قیمت بالاتری هم دارد. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار روی قیمت اسید هیومیک، شرکت و برند سازنده کود است که برخی شرکت ها طبق سابقه و شهرتی که دارند قیمت های متفاوتی نسبت به دیگر برندها ارائه می‌دهند. اسید هیومیک از برندهای خارجی قیمت بیشتری نسبت به انواع ایرانی دارد و آن هم به دلیل هزینه های واردات این نوع کودها هستند. هزینه هایی همچون گمرک و نوساناتی که بازار ارز دارد روی قیمت این کودها تاثیر می‌گذارد که با این شرایط بهتر است اقدام به خرید کود اسید هیومیک ایرانی از نوع با کیفیت شود به دلیل این که با صرفه تر خواهد بود. خرید این کودها به شکل عمده موجب می‌شود هزینه های کمتری نسبت به خرید جزئی پرداخت شود.برای اطلاع از قیمت اسید هیومیک وخرید مطمئن بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه شود.

قیمت اسید هیومیک

فواید کودهای اسید هیومیک

کود اسید هیومیک از بهتربن انواع کودهای آلی و ارگانیک به شمار می‌رود که مزیت های زیادی برای خاک و گیاهان دارد. همچنین استفاده از این کودها در باغداری هم رایج است. کود اسید هیومیک به علت ارگانیک بودن هیچ‌ گونه اثر مخربی روی محیط زیست و خاک ندارد. جذب این کود بسیار سریع است و استفاده از آن راه بسیار مناسبی برای جبران مواد معدنی از دست رفته خاک ها است. خاک در اثر شخم زدن های متوالی، کودهای شیمیایی نامرغوب و همینطور آلودگی های محیطی به‌ مرور مواد آلی و معدنی خود را از دست می‌دهد و استفاده از کودهای اسید هیومیک موجب تقویت و احیای دوباره خاک خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کود NPK برای درخت گردو

بخشی از مزایای این کودها برای درختان و‌گیاهان این موارد مهم هستند:

  • کودهای اسید هیومیک با افزایش متابولیسم گیاه مقاومت آن ها را در برابر سرما و گرما و تنش های آب و هوایی دیگر بالا می‌برد.
  • اسید هیومیک با افزایش تولید قندها، پروتئین های ضروری و‌اسیدهای آمینه در گیاهان، موجب افزایش کمی و‌ کیفی محصولات باغی و زراعتی می‌شود.
  • این کودها مانع رسوب ترکیبات مغذی در خاک شده و کمک می‌کنند ریشه به میزان بالایی این مواد را از خاک جذب کند.
  • اسید هیومیک باکتری های مفید را در خاک افزایش داده و مانع رشد و فعالیت باکتری های بیماری زا می‌شوند و به نوعی نقش آفت کش را ایفا می‌کنند.
  • افزایش رشد طولی و عرضی گیاهان هم از آثار اسید هیومیک است که در نتیجه آن رشد گیاهان افزایش پیدا می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *