خوش آب (استفاده از کود k60 )

کودهای شیمیایی برای گیاهان مزایای زیادی دارند و استفاده از آن ها ضروری است. کود k60 نوعی کود شیمیایی است که برای رشد محصولات زراعی به ویژه گندم تاثیرات زیادی به همراه دارد. در این مقاله مطالبی در جهت آشنایی با خوش آب و استفاده از کود k60 برای گندم گردآوری کرده ایم.

کود k60 و کاربرد آن چیست؟

امروزه در کشاورزی استفاده ازکودهای پتاسیم دار رواج زیادی دارد. با گذشت زمان تاثیرات مهم و این کودها بیشتر به اثبات رسیده و باعث شده تا کاربرد کودهای حاوی پتاسیم در برنامه کوددهی درختان و گیاهان  بیشتر شود.

خوش آب (استفاده از کود k60 )

پتاسیم یکی از عنصرهای مهم در زندگی انسان ها و گیاهان است. پتاسیم از عناصر درشت مغذی است که در همه مراحل رشد یک گیاه اثرگذار است. یکی از مهم ترین تاثیرات کودهای پتاسیم برای گیاهان افزایش مقاومت آن ها در شرایط نامساعد و یا در معرض بیماری های مختلف است. همچنین پتاسیم کمک می‌کند تا ریشه گیاه در مقابل شرایطی مثل سرمای شدید و یخبندان و نیز گرمای شدید حفظ شده و آسیب نبیند. برای بخش های دیگر گیاهان هم تاثیراتی دارد به طور مثال باعث می‌شود استحکام ساقه گیاهان افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: علت گل ندادن درخت کیوی

آفت ها و بیماری های مختلف مختص گیاهان، مثل انواع بیماری های قارچی، با وجود پتاسیم کافی آسیب کمتری به گیاهان وارد می‌کنند. کود k60 از شناخته ترین کودهای پتاسیم داراست که  درصد بالایی از عنصر پتاسیم را در ترکیب خود دارد. کودهای پتاس در برنامه کوددهی گیاهان عضوی موثر هستند. ترکیبات کود k60  به گونه ای است که موجب می‌شود در زمان کوتاه و به سرعت کمبود پتاسیم گیاه را رفع کند.  پتاسیم سرعت رشد رویشی و زایشی گیاه را افزایش داده که در در کل باعث افزایش میزان محصول می‌شود.

استفاده از کود k60 برای گندم

گندم یکی از غلاتی است که در زندگی و غذای مردم جهان نقش پررنگی دارد. در ایران گندم محصولی استراتژیک محسوب شده و نیمی از مزارع کشور تحت کشت آن قرار گرفته اند. پرورش گندم به دانش و اطلاعات بالا از نیازهای این گیاه و نکات مراقبت از آن دارد. خاک مناسب، رطوبت کافی، آبیاری منظم و کوددهی به میزان مناسب بخشی از نیازهای گندم برای رشد و‌ تولید محصول هستند.

خوش آب (استفاده از کود k60 )

گندم برای رشد کافی و تغذیه مناسب به عناصر درشت مغذی یعنی فسفر، نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد. این سه عنصر ماکرو از اصلی ترین نیازهای گیاهان برای رشد هستند. گندم سرشار از ویتامین ها، کربوهیدرات و فیبر بوده که تولید این مواد مفید به کوددهی نیاز دارد. می‌توان گفت مهم ترین عنصر موردنیاز گیاه گندم، پتاسیم است. این عنصر روی میزان محصول برداشتی و کیفیت آن تاثیر مستقیم دارد. این گیاه  از ابتدای کاشت تا زمان برداشت به پتاسیم نیاز دارد و استفاده از کودهای پتاسیم بالا ضروری است. یکی از مزایای مهم پتاسیم برای گیاه گندم، افزایش مقاومت ریشه ها و قسمت ساقه است تا در مقابله با تنش های محیطی و آفات و بیماری های مختلف دچار آسیب های کمتری شوند.

استفاده از کود k60  برای گندم موجب رفع  نیاز پتاسیمی آن را در کوتاه ترین زمان می‌شود. کود k60 علاوه بر پتاسیم تعدادی از اسیدآمینه های ضروری را هم در ترکیبش دارد که به جذب بیشتر پتاسیم کمک می‌کند.

خوش آب چیست؟

یکی از زمان های مناسب و موثر برای استفاده از کود k60  برای گیاه گندم، مرحله خوش آب است. خوش آب چه‌ مرحله ای است و نقش آن در رشد گندم چیست؟

برای گیاه گندم آبیاری هم به اندازه کوددهی اهمیت دارد و باید منظم و طبق برنامه ریزی انجام شود. گندم هایی که با روش کشت آبی و یا کشت پاییزه کاشته می‌شوند به آبیاری احتیاج دارند. در کشت دیم میزان آبیاری کمتری موردنیاز است. سیستم آبیاری قطره ای بهینه ترین روش آبیاری برای گندم محسوب می‌شود. امروزه روش های قدیمی تر باعث هدررفت آب شده و رطوبت کافی را برای گیاه  تامین نمی‌کنند. خوش آب یکی از مراحل آبیاری گندم است که پنجمین مرحله و خوش آب نامیده می‌شود. این آبیاری زمانی انجام می‌شود که خوشه های گندم رشد کرده و ظاهر می‌شوند. اهمیت این مرحله بالاست و باعث می‌شود خوشه ها پربارتر شوند. استفاده از کود k60 به همراه خوش آب  تاثیرات چند برابری روی کیفیت و‌میزان خوشه دهی خواهند داشت.

خوش آب (استفاده از کود k60 )

  • مرحله اول آبیاری خاک آب نامیده می‌شود و بلافاصله بعد از کاشت بذرها انجام می‌دهند. این آبیاری باعث تامین رطوبت بذرها و افزایش جوانه زنی می‌شود.
  • دومین مرحله آبیاری گندم پی آب است و بعد از خاک اب انجام می‌شود. هدف آن جلوگیری از سله بستن خاک و خشکی آن است و همچنین به جوانه زنی بذرها هم کمک می‌کند.
  • پنجه آب سومین مرحله است و آبیاری همزمان با آغاز پنجه زنی  انجام می‌شود. با این کار رطوبت کافی برای رشد پنجه های بیشتر تامین می‌شود.
  • ساق آب  در مرحله ای که به اصطلاح گیاه به ساقه می‌رود، انجام می‌گیرد که به افزایش طول ساقه و انشعابات آن می‌انجامد.
  • مرحله پنجم مرحله خوش اب است که درباره آن صحبت کردیم.
  • آخرین مرحله که اهمیت زیادی نیز دارد و در زمان ظهور دانه   گندم انجام می‌شود نقش زیادی  در پر شدن دانه ها و جلوگیری از خشکی آن ها دارد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای هلو

بررسی و مطالعه درباره مراحل مختلف رشد، آبیاری و کوددهی گندم به بازدهی و عملکرد بالای مزارع گندم کمک زیادی می‌کند و روند تولید بالای محصول حفظ می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *