کود 10 52 10 برای هلو

برای همه گیاهان علی الخصوص درختان میوه لازم است که در دوران خواب کود مناسبی دریافت کنند. حداقل نتیجه این کار افزایش گلدهی و محصول گیاه در ماه های آتی می باشد. علاوه بر افزایش میزان محصول، بسیاری از درختان میوه برای داشتن محصولی با کیفیت تر نیاز به دریافت کود دارند. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ از جمله کودهای مناسب برای درختان است. اگر قصد پرورش درخت هلو دارید، در ادامه این مقاله به کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای هلو بیشتر پرداخته ایم.

اهمیت کود دهی به درخت هلو

حتما مشاهده کرده اید که گاهی ممکن است هسته میوه هلو از وسط شکافته شود، برای جلوگیری از این مشکل می توانید از کود مناسب استفاده کنید. همچنین برای پیشگیری از برداشت هلو های نرم شده لازم است در موقع مناسب به درخت هلو خود کود بدهید.

عامل دیگری که می توان به آن اشاره کرد، کم بودن ریشه درخت است. اگر ریشه درخت شما قدر کافی خوب نباشد، درخت نمی تواند مواد مغذی لازم را از خاک دریافت کند. بنابراین با استفاده از کود های ریشه افزا باید ریشه درخت خود را تقویت کنید.

کود 10 52 10 برای هلو

در نهابت باید گفت که شما پس از زحمت ها فراوان و صرف زمان و هزینه بسیار برای پرورش باغ خود، لایق برداشت محصول با کیفیت و فراوان هستید. کود دهی مناسب می تواند سبب شود که حجم محصول برداشتی شما افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای سیب زمینی

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ شامل ۵۲% فسفر، ۱۰% نیتروژن و ۱۰% پتاسیم آنالیز شده می باشد. له علاوه شامل ترکیبات مغذی میکرویی است که برای رشد گیاه لازم هستند.

مهم ترین نتیجه استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰، ریشه افزایی گیاه است. به طوری که در پی ریشه افزایی گیاه شما می تواند املاح موجود در خاک را بیشتر جذب کند. به علاوه وجود درصد بالایی از فسفر در این کود آن را به گزینه مناسبی برای استفاده در ابتدای کاشت گیاه تبدیل می کند. زیرا به گیاه قابلیت رشد سریع تر می دهد.

همچنین کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ کودی محلول در آب است که به دلیل وجود فسفر، ازت و پتاس، و همچنین ریز مغذی ها قابلیت حل شدن سریع در آب را دارد. این امر باعث می شود که بتوان این کود را در تمامی سیستم های آبیاری به راحتی استفاده کرد.

اهمیت استفاده کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو

همان طور که پیش تر توضیح دادیم، کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ شامل پتاسیم، نیتروژن و فسفر است. برای نشان دادن اهمیت این کود برای درخت هلو ترجیح می دهیم اهمیت و کاربرد هر کدام از این مواد را به صورت جداگانه شرح دهیم:

  1. پتاسیم:

شاید پتاسیم یکی از مهم ترین عناصر موجود در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو باشد. طبق تحقیقات، بیشترین ماده ای که توسط ریشه درختان میوه از خاک جذب می شود پتاسیم است. این گزاره به تنهایی اهمیت ماده پتاسیم را برای رشد میوه بیان می کند. اما اگر بخواهیم علمی تر و دقیق تر به قضیه نگاه کنیم، بیشترین مقدار جذب پتاسیم در مرحله تشکیل دانه است که به صورت مستقیم در تشکیل میوه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر پتاسیم به قدر کافی جذب شود، می تواند از گیاه در برابر سرمازدگی، کم آبی، شوری و آفات حفاظت کند.

کود 10 52 10 برای هلو

همچنین پتاسیم آنزیم های گیاهی بسیاری در خورد دارد و یک فعال کننده قوی به شمار می رود. به علاوه پتاسیم تنظیم کننده زمان باز شدن و بسته شدن برگ ها و منافذ آنان نیز می باشد. مورد دیگر از عملکرد های پتاسیم در گیاه، کمک به ایجاد قند و سنتز در گیاه می باشد.

  1. فسفر:

فسفر که بیشترین میزان از ترکیب کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ را به خود اختصاص داده است موجب شادابی و طراوت هر چه بیشتر گیاه می شود. این عنصر برای ساخت آنزیم ها و تشکیل DNA نقش موثری دارد و می تواند بر افزایش محصول یک درخت تاثیر بگذارد.

  1. نیتروژن:

با اینکه تنها ۱۰ در صد از ترکیبات کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ به نیتروژن اختصاص داده شده است، نمی توان از اهمیت و ف.اید این عنصر غافل شد. نیتروژن نقش قابل توجهی در سنتز یک گیاه دارد. همچنین در صورت کم بود نیتروژن رشد شاخه ها کم می گردد و به مرور زمان محصولات گیاه کمتر و کمتر می شود. البته اگر شاهد این اتفاق در باغ خود بودید در کنار احتمال کمبود نیتروزن، بهتر است احتمال کم آبی و حمله آفات به درخت را نیز مد نظر قرار دهید.

کود 10 52 10 برای هلو

دستور العمل استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت هلو به چه صورت است؟

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰، کودی محلول در آب است که به صورت پودر به فروش می رسد. در اولین قدم توصیه می شود که در هنگام خرید به نوشته روی بسته بندی محصول خوب دقت کنید. چرا که اولا برخی شرکت ها ممکن است مواد مغذی متفاوتی را به کار ببرند و دوم طریقه مصرف متناسب تا کود تولید شده توسط خود شرکت بر محصول درج می شود. همچنین مشاوره گرفتن از فروشنده کود نیز می تواند اطلاعات مناسبی به شما بدهد.

برای استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰، می توانید ۳ کیلو گرم از پودر را با ۱۰۰۰ لیتر آب ترکیب کنید و در فاصله زمانی دو هفته یک بار به محصولات خود بدهید.

همچنان تاکید می کنیم که بهترین دستور العمل را می توانید با کمک کارشناسان و تولید کنندگان با توجه به شرایط زمین خود انتهاب کنید.

بیشتر بخوانید: کوددهی درخت شلیل

در صورت استفاده از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ موارد زیر را رعایت کنید

  • دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
  • در مجاورت خوراک دام و یا مواد غذایی دیگر قرار نگیرد.
  • در جای خشک و خنگ نگهداری شود.
  • مراقب باشید محلول یا کود با چشم شما تماس پیدا نکند.
  • می توانید پیش از استفاده از این کود در تمام باغ، آن را در مقیاس کوچک تری امتحان کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *