کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

برای آگاه شدن از فواید و خواص کود پتاس بالا برای درخت گیلاس، لازم است بدانیم کود پتاس بالا چه نوع کودی است و چه کاربردهایی دارد. پس در این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعات مفیدی را در رابطه با کود پتاس بالا برای درخت گیلاس به دست آورید.

کود پتاس بالا چیست؟

به کودهای حاوی پتاسیم کود پتاس بالا می‌گویند.  در رشد درختان و گیاهان، پتاسیم نقش مهمی دارد. همه‌ی گیاهان در طی مراحل مختلف رشد و‌ تولید محصول به پتاسیم احتیاج دارند. پتاسیم موجب جریان بهتر آب و ترکیبات مغذی در بافت گیاهان می‌شود و مانع پژمردگی گیاهان و‌ درختان می شود‌. وجود پتاسیم همچنین رشد ریشه ها را سرعت بخشیده و آن ها را در مقابل خشکی، سرما و گرمای شدید، آفات و بیماری های گوناگون مقاوم می‌کند. به علاوه پتاسیم باعث تحریک شدن بیشتر از ۶۰ نوع آنزیم می‌شود که برای رشد گیاه حیاتی هستند. عنصر پتاسیم سرعت فتوسنتز در گیاهان را افزایش می‌دهد.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

مزایا استفاده از کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

بر اساس تجربیات حاصل از مصرف کود پتاس، پتاسیم نقش تاثیرگذاری در بخش های مختلف رشد گیاه دارد. با این وجود مقدار پتاسیم موجود در خاک کمتر از مقدار موردنیاز گیاه است و بخش عمده این پتاسیم به گونه ای است که گیاه توانایی جذب آن را ندارد. پس برای برطرف کردن پتاسیم موردنیاز گیاه ضروری است از کود پتاس بالا استفاده شود. کود پتاس برای گیاهان و درختان فواید و مزایای قابل توجه ای دارد.

بیشتر بخوانید: کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر

اکثر گیاهان در دوران رشد با چالش های گوناگونی مثل کم آبی، گرما یا سرمای طاقت فرسا روبرو می‌شوند. کود پتاس بالا باعث افزایش مقاومت گیاه در این شرایط می شود. همچنین این کود پتاس از وارد شدن آسیب های ناشی از حمله ی آفات و بیماری های مختلف به گیاه جلوگیری می کند. بهتر شدن طعم محصولات، درشت تر شدن محصولات و افزایش ماندگاری محصولات درختان نیز از جمله فواید دیگر کود پتاس بالا است.

زمان و شیوه مصرف کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

میزان مصرف کود پتاس بالا برای درختان گیلاس نسبت به دیگر گیاهان و درختان متفاوت است. با توجه به نوع و گونه گیاه از یکی از روش های آبیاری و محلول پاشی و یا روش چالکود استفاده می‌کنند. بهترین زمان استفاده از کود پتاس بالا برای درخت گیلاس در فصل رشد گیاه است تا مواد مغذی کاملا جذب گیاه شود.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

از جمله موارد مهم رسیدگی به درخت گیلاس، کوددهی آن است. همچون سایر گیاهان این درخت هم به عناصر گوناگون ریز و درشت مغذی احتیاج دارد تا میوه ی خوب و با کیفیتی بدهد. از مهم ترین این عناصر می توان نیتروژن، فسفات و پتاسیم را نام برد. سرعت رشد درخت گیلاس نسبتأ زیاد است. عنصر پتاسیم باعث افزایش بیشتر جذب مواد معدنی از ریشه می شود. از کود پتاس بالا برای درخت گیلاس در سه نوبت استفاده می‌شود. چند هفته پیش از برداشت محصول که باعث تولید محصول با کیفیت می‌شود. نوبت بعدی استفاده از کود پتاس بالا در مرحله ی فندقه شدن گیلاس است که موجب تولید قند و آنزیم بیشتر در گیاه می‌شود که جذب آب را افزایش می دهد و در نتیجه باعث خوشمزه شدن و درشتی میوه می‌شود. نوبت دیگر استفاده از کود پتاس بالا پس از ریزش گل ها است.

شرایط نگهداری درخت گیلاس

درخت گیلاس از جمله آلوسانان https://allkud.com/cactus-plant/است و‌در کشورهایی از جمله ترکیه، آمریکا و ایران کاشته می‌شود‌. درخت گیلاس در نواحی معتدل که زمستان های خیلی سردی ندارند رشد می‌کند. درخت گیلاس در فصل بهار و پس از پشت سر گذاشتن دوره‌ی سرما شروع به گلدهی می‌کند. کاشت گیلاس را می توان از سه روش، بذر، قلمه زدن و پیوند زدن انجام داد. مناسب ترین فصل برای کاشت درخت گیلاس فصل پاییز است. این درخت نسبت به کم آبی حساس بوده برای همین کاشت آن در فصل پاییز باعث رشد بهتر ریشه ها و مقاوم شدن آن در زمستان می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

از جمله مهم ترین مراحل رشد و پرورش درختان گیلاس مراقبت از آن ها در برابر آفت های گوناگون است. همچنین مهم است در زمان موردنیاز نیازهای تغذیه ای آن را برطرف کنید. از این رو تهیه ی خاک مناسب اهمیت دارد. بهترین خاک برای رشد و نمو درخت گیلاس خاک سبک با زهکشی مناسب است (مثل خاک لومی شنی).  آبیاری درختان به صورت مرتب نیز باعث رشد خوب و دستیابی به محصول قابل قبول می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت سیب

نکات مهم درباره کود پتاس بالا

با وجود تمام فواید مصرف کود پتاس باید  این نکته را در نظر گرفت که بعد از انجام آزمایش خاک و بررسی نتیجه حاصل از آن، متناسب با کمبودهای خاک از کود پتاس استفاده شود. با توجه به مطالب گفته شده به این نتیجه می رسیم که مواد مغذی موردنیاز گیاه برای داشتن درخت گیلاس پربارتر و میوه های بازار پسند باید طی یک برنامه‌ی کوددهی منظم برطرف و تامین شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *