هیومیک اسید چیست؟

کود هیومیک اسید ترکیبی از مواد هوموسی است که از تجزیه بیولوژیکی هر گونه زباله آلی به دست می‌آید. اسید هیومیک ترکیبی از برخی اسیدها، ترکیبات کربوکسیل و فنلی است و در نتیجه خواص شناخته شده اسیدهای بازی را ندارد، اما به دلیل PH کمی اسیدی (۳.۸ تا ۵) و داشتن ترکیبات هوموسی، هیومیک اسید نامیده می‌شود. ترکیبات هیومیکی مانند هیومیک و فولویک به عنوان کودهای آلی در کشاورزی استفاده می‌شوند و در دو فاز جامد و مایع تولید می‌شوند.

انواع کود هیومیک اسید

ترکیبات هیومیک بسیار گسترده بوده و انواع مختلفی دارند. برخی تیره و برخی روشن و برخی دارای مولکول‌های بزرگ و سنگین و برخی از مولکول‌های کوچک و قابل جذب تشکیل شده‌اند. اما به دلیل کمی اسیدی بودن این ماده (البته بسیار متفاوت با اسیدهای معدنی) این ترکیبات را عموماً هیومیک اسید می‌نامند. ماده معدنی طبیعی به نام لئوناردیت بسیار کند جذب می‌شود و در آب حل نمی‌شود به همین دلیل به آن هیومیک غیرفعال می‌گویند. اما نوع دیگر که به صورت مصنوعی و از طریق استخراج آن از لئوناردیت و توسط مواد شیمیایی ساخته می‌شود، به دلیل حلالیت سریع در آب و جذب موثر توسط گیاهان، هیومیک فعال نامیده می‌شود. انواع هیومیک‌های فعال مصنوعی عبارتند از:

کود هیومیک اسید

  • کود هیومیک اسید گرانوله

این ماده از ترکیب هیومیک با مواد ویسکوزیته معدنی مانند بنتونیت تولید می‌شود و معمولاً خلوص و قیمت کم‌تری دارد. خلوص این محصول حدود ۳۰-۵ درصد بوده و حلالیت آن در آب کند است.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای افزایش تناژ گندم

  • کود هیومیک اسید مایع

این محصول کاملا آماده مصرف بوده و در کشاورزی به روش آبیاری یا محلول‌پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این محصول امکان ترکیب با سایر مواد مغذی مانند نیتروژن، پتاس و فسفات به همراه کودهای کامل، کودهای NPK و کودهای سیاه و سفید وجود دارد تا تمامی نیازهای غذایی گیاه برطرف شود. خلوص هیومیک مایع بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ درصد نیست در غیر این صورت ته نشین می‌شود و در صورت استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای باعث گرفتگی نازل‌ها می‌شود.

  • کود هیومیک اسید پودری

این ماده خالص‌ترین نوع ماده هیومیک است که مراحل مختلف تصفیه و خالص‌سازی را همراه با خشک شدن از طریق خشک کن‌های اسپین، المنتی و خشک کن‌های چرخشی طی می‌کند. درجه خلوص این محصول بین ۲۵ تا ۹۹ درصد بوده و قیمت آن بسته به کیفیت تعیین می‌شود. اگر پودر هیومیک جامد به روش صحیح پردازش شود، به طور کامل در آب حل می‌شود و به سرعت جذب خاک کشاورزی می‌شود.

کاربرد کود هیومیک اسید در کشاورزی

این کود یک کود کشاورزی ارگانیک است که نقص‌های قابل توجهی در رشد و عملکرد گیاهان دارد. از این کود می‌توان در موارد مختلف کشت در کشت صیفیجات، باغداری و درختان، محصولاتی که در آب کشت می‌شوند، گل‌های باغچه و گل‌های آپارتمانی استفاده کرد.

این کود کشاورزی در مناطقی با خاک مشکل دار مانند خاک شور و قلیایی یا حاوی آهک مفیدتر خواهد بود. در مناطق گرم و خشک که بارندگی کم و رطوبت خاک کم است، کود اسید هیومیک می‌تواند میکروارگانیسم‌های موجود در خاک را فعال کرده و به حفظ رطوبت در خاک کمک کند. این عامل با توجه به اقلیم خشک اکثر مناطق ایران می تواند برای رشد و گسترش کشاورزی بسیار موثر باشد.

کود هیومیک اسید

اهمیت کود هیومیک اسید برای گیاه‌های آپارتمانی

کود هیومیک اسید همان اثر مثبتی را دارد که در بخش بزرگ باغبانی و کشاورزی برای حجم زیادی از گیاهان دارد، در حجم کم روی گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای نیز تاثیر مثبت دارد و باعث شادابی این گیاهان می‌شود. البته روش و میزان مصرف کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی بر اساس نوع گیاه، نوع خاک و سایر کودهای مصرفی تعیین می‌شود، اما نکته مهم این است که این کود به گیاه آسیبی نمی‌رساند.

بهترین زمان و روش استفاده از کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید برخلاف اکثر کودهای شیمیایی که زمان و روش خاصی برای استفاده دارند و باید در زمان معینی از فصل رشد مورد استفاده قرار گیرند، کود آلی است که از گیاهان تولید می‌شود که بخشی از خود خاک است و در آنجا وجود دارد. محدودیت زمانی است و راهی برای استفاده از آن وجود ندارد. اما برای افزایش اثربخشی توصیه می‌شود در زمان‌های مشخص به گیاهان داده شود تا بیش‌ترین تاثیر را داشته باشد.

بهترین زمان استفاده از این کود برای درختان مانند هر کود دیگری در زمان کاشت نهال است. در این دوره، درخت بیش‌ترین مواد مغذی را جذب می‌کند. استفاده از این کود  در این زمان به ریشه دار شدن سریع نهال کمک می‌کند و خاک را برای رشد آن حاصل‌خیز می‌کند. در زمان کاشت درختان به تغذیه مناسب نیاز دارند پس بهتر است در زمان کشت کوددهی شود. در نتیجه، کارشناسان توصیه می‌کنند که کوددهی با آن دو بار در سال انجام شود.

مقدار مصرف آن با توجه به نتایج آزمایش خاک تعیین می‌شود زیرا خصوصیات و عناصر غذایی موجود در تمام زمین‌های کشاورزی یکسان نیست. عواملی مانند نوع محصول زیر کشت، سن، تعداد و نوع درختان، میزان بارندگی و منابع آبی موجود، روش آبیاری، غلظت و کیفیت کود مصرفی و چندین عامل دیگر بر میزان مصرف کود هیومیک اسید تأثیر دارند. مصرف آن بر جنبه‌های مختلف گیاهان و گل‌ها مانند عملکرد، کیفیت گل، سرعت رشد ریشه، ضخامت ساقه و پوسته، رنگ و بو تأثیر می‌گذارد.

کود هیومیک اسید

نحوه استفاده از کود اسید هیومیک پودری

کود پودری اسید هیومیک با کیفیت بالا باید کاملاً در آب محلول باشد. هر چه سرعت انحلال آن بیشتر باشد، سریع‌تر و راحت‌تر جذب خاک می‌شود و در نتیجه جذب گیاهان می‌شود. این کود پودری را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند چالکود (در اطراف ریشه درختان یا نزدیک بذر گیاهان)، استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای، استفاده در روش غرقابی (برای شالیزارها) و محلول‌پاشی روی برگ گیاهان استفاده کرد. در بین این روش‌ها بیشترین جذب کود مربوط به روش کود چالکود و کم‌ترین میزان جذب کود توسط گیاهان در روش محلول‌پاشی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای سیب

نحوه استفاده از کود هیومیک اسید مایع

این نوع کود هیومیک اسید در واقع آماده مصرف است و می‌توان آن را رقیق کرد و به عنوان محلول‌پاشی یا در سیستم آبیاری برای کوددهی گیاهان استفاده کرد.

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *