افزایش باردهی درخت کیوی

درخت کیوی یکی از پرطرفدارترین و پرطرفدارترین درختانی است که افزایش باردهی درخت کیوی وابسته به شرایط رشد خاصی است و در صورت مراقبت از آن می توانید محصولات سالم و باکیفیت زیادی پرورش دهید. به طور معمول زمان رشد میوه کیوی اوایل پاییز است و اگر در این مدت مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار گیرد می توانید از آبان ماه برداشت را شروع کنید. پس از کاشت درخت کیوی حدود ۳ تا ۴ سال طول می کشد تا میوه دهد. معمولا میوه های برداشت شده را می توانید حدود ۳-۴ ماه در انبار نگهداری کنید اما در شرایط و دمای معمولی میوه کیوی حدود ۴ هفته ماندگاری دارد.

 شرایط لازم برای رشد و پرورش درخت کیوی

 کوددهی درختان کیوی مانند همه درختان میوه برای رشد مناسب و بهینه نیاز به تغذیه دارند و اگر یک سری املاح و مواد مغذی برای آن تامین نشود ممکن است رشد محصولات متوقف شود و درخت دیگر بازده خوبی نخواهد داشت. بنابراین بهتر است بدانید که درختان کیوی نیاز بسیار ویژه ای به پتاسیم، فسفر و نیتروژن دارند و باید از کودهای حاوی این عناصر استفاده کنید. بهتر است کوددهی درختان کیوی را ۱ سال پس از کاشت نهال در فصل بهار آغاز و تا پس از برداشت ادامه داد.

افزایش باردهی درخت کیوی

در طول رشد میوه کیوی بهتر است کوددهی شود تا محصولات کیفیت بهتری داشته باشند. کود دهی به این درخت نباید زیاده روی کند، پس سعی کنید این کار را برنامه ریزی شده انجام دهید. همانطور که می دانید تنوع کودهای شیمیایی و طبیعی موجود در بازار بسیار زیاد است که انتخاب یک کود مقوی و مفید را برای باغداران بسیار دشوار کرده است. بنابراین بهتر است بدانید که کودهای طبیعی در مقایسه با کودهای شیمیایی برای درختان کیوی بسیار مناسب هستند و در صورت استفاده از آنها قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت سیب

کودهای حیوانی، کود جلبک دریایی، کود اسید هیومیک و کود مرغ از جمله بی نظیرترین کودهایی هستند که به راحتی می توانید هر دو هفته یک بار از آنها استفاده کنید و بهره وری درختان کیوی خود را چند برابر کنید.

  • خاک مناسب

 درختان کیوی برای رشد بهینه نیاز به خاک لومی مرطوب یا اسیدی دارند بنابراین بهتر است در زمین هایی که دارای خاک شنی هستند کاشته شود. این درخت معمولاً در خاک های قلیایی و شور نمی تواند به درستی رشد کند. به همین دلیل قبل از کاشت نهال و بذر حتما خاک باغچه یا باغ خود را با کمک کودهای مناسب حاصلخیز کنید.

  •  آبیاری مناسب

 این درخت معمولاً نیاز به آبیاری زیادی ندارد اما سعی کنید در زمان رشد میوه کیوی بیشتر آبیاری کنید تا ریشه درخت خشک نشود و محصولات از کیفیت بهتری برخوردار شوند. البته مراقب باشید آبیاری نامناسب و زیاد به هیچ وجه توصیه نمی شود و ممکن است باعث آسیب شود.

  •  نور و دمای مناسب

به طور معمول، درختان کیوی می توانند در مناطق سایه دار رشد کنند که نور به طور غیرمستقیم می تابد، اما بهتر است آنها را در مکانی کاشت کنید که بتوانند نور کامل خورشید را دریافت کنند. درخت کیوی تا حدودی سرما را تحمل می کند اما اگر در دمای کمتر از ۸ درجه سانتیگراد قرار گیرد آسیب می بیند. به طور کلی می توان گفت دمای ایده آل برای رشد درختان کیوی بین ۱۴ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.

افزایش باردهی درخت کیوی

راه حل های مناسب برای افزایش رشد میوه کیوی

 اگر می خواهید محصولی سالم و پربار داشته باشید، بهتر است هرس را در زمان رشد میوه کیوی انجام دهید و شاخه ها و برگ های آسیب دیده درخت را جدا کنید تا تغذیه ای مصرف نکنند. هرس درختان کیوی در فصل تابستان بسیار مناسب است و اگر این کار را اصولی و در زمان مناسب انجام دهید قطعا با افزایش گلدهی درخت مواجه خواهید شد و محصول با کیفیت تری برداشت خواهید کرد. این کار باعث پوسیدگی ریشه می شود و در نتیجه پس از مدتی رشد درخت متوقف می شود.

افزایش باردهی درخت کیوی

اگر می خواهید رشد میوه کیوی را تا حد زیادی افزایش دهید، بهتر است از کوددهی و تغذیه درخت غافل نشوید و هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید. به نیازهای درخت توجه کنید. گاهی اوقات برخی از باغداران ممکن است از چند کود به طور همزمان استفاده کنند. در حالی که انجام خودسرانه این کار اصلا مناسب نیست و حتی ممکن است در مواردی باعث از بین رفتن محصولات شود. بنابراین اگر قصد انجام این کار را دارید، بهتر است از کشاورزان با تجربه مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک‌ ده ایکس برای خربزه

برای تعیین نیاز و کمبود درخت کیوی، قبل از استفاده از کودهای مختلف، حتما آزمایش خاک انجام دهید. کود دهی به روش بذر نیز قابل انجام است. به شما کمک می کند تا محصولات زیادی و باکیفیت داشته باشید. بنابراین قبل از کاشت بذر کیوی بهتر است آن را به مدت ۲۴ ساعت در محلول مناسب قرار دهید تا مقاومت آنها افزایش یافته و بدون مشکل شروع به جوانه زدن و رشد کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *