سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت

با کودهای مختلف چه قدر آشنایی دارید؟ کودها نقش مهمی در افزایش رشد و باردهی گیاهان داشته و استفاده از آن ها ضروری است. در این مطلب با تاثیرات کود سیلیکات پالسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت بیشتر آشنا خواهید شد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک چیست؟

سیلیکات پتاسیم نوعی ترکیب شیمیایی است که برای گیاهان و درختان بسیار مفید است‌. پتاسیم و سیلیسیم دو عنصر اصلی تشکیل دهنده این ترکیب هستند. علت مفید بودن این ترکیب هم حضور این دو عنصر بسیار مهم است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک یکی از بهترین کودهای تولید شده بر پایه این ترکیب است. شوک از معروف ترین تولید کنندگان انواع کود در جهان است که تولیداتش ن از نظر کیفیت بهترین رتبه را دارند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد به علت غنی بودن از عنصرهای پتاسیم و سیلیس یکی از موثرترین کودهای موجود در بازار به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای موز

پتاسیم از عناصر اصلی درشت مغذی و عنصر بسیار ضروری برای انواع گیاهان و درختان است. عناصر درشت مغذی همان سه عمصر اصلی پتاسیم، نیتروژن و فسفر هستند که مهم ترین نیاز گیاهان محسوب می‌شوند. کمبود پتاسیم مشکلاتی را برای گیاهان به وجود می‌آورد. از جمله کاهش رشد، کاهش میوه دهی و همچنین بی کیفیت شدن محصول و ضعیف شدن گیاهان. این موضوع باعث شده تا استفاده از کودهای پتاسیم دار نقش حیاتی در رشد و باردهی گیاهان داشته باشد.

پتاسیم با افزایش تولید پروتئین های ضروری و آنزیم های مفید در گیاهان، سرعت فعالیت های مهم گیاه مثل فتوسنتز و سنتز پروتئین را نیز بیشتر می‌کند.

این عنصر در نقل و انتقال و همچنین تولید قند ضروری مورد نیاز  گیاهان نیز موثر است.

افزایش رشد ریشه های گیاهان و تقویت آن ها باعث جذب بیشتر مواد مغذی شده که این موضوع هم از آثار حضور پتاسیم هستند.

کودهای پتاسیم دار تاثیر زیادی در روند رشد و تولید محصول گیاهان مختلف دارند و بازدهی آن ها را افزایش می‌دهند.

پتاسیم ذخیره سازی آب در گیاه و آماس گیاهی را تنظیم کرده و موجب حفظ شادابی گیاه شده و از پلاسیدگی آن پیشگیری می‌کند.

وجود پتاسیم در خاک هم غفواید زیادی دارد. این عنصر باعث ایجاد تعادل بین عناصر مغذی می‌شود و همچنین جذب بعضی عناصر را هم افزایش می‌دهد.

قسمت زیادی از پتاسیمی که در خاک به شکل طبیعی وجود دارد غیر قابل جذب بوده و به همین علت لازم است این عنصر را از طریق کوددهی برای گیاهان تامین کنند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت

یکی دیگر از عناصر مهم و ضروری در رشد گیاهان، سیلیس است. سیلیس از عنصرهای میکرو یا ریز مغذی است.

سیلیس یا همان سیلیسیم در پوسته زمین فراوان یافت می‌شود و بر اساس تحقیقات انجام شده، از نظر فراوانی دومین عنصر در پوسته زمین است. به همین دلیل اغلب تصور می‌شود که خاک های کشاورزی از نظر وجود این عنصر کاملا غنی هستند. اما در حقیقت تغییرات محیطی مختلف در سال های اخیر و کشت های پی در پی، باعث شده است تا میزان سیلیس خاک کاهش زیادی پیدا کند. در مناطق خشک این کمبود سیلیس بیشتر دیده می‌شود.

از مهم ترین نقش های سیلیسیم در گیاهان مختلف، تقویت دیواره سلولی سلول های گیاه است. این کار باعث به تشکیل یک مانع فیزیکی می‌شود که از آسیب حشرات، آفات و عوامل بیماری زا جلوگیری می‌کند‌.

عنصر سیلیس در افزایش استحکام ساختاری گیاهان هم نقش دارد و از خمیدگی آن پیشگیری می‌کند.

مزایای کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک

وجود پتاسیم باعث می‌شود این کود در افزایش محصول و کیفیت آن از نظر رنگ و طعم و اندازه تا حد زیادی موثر باشد.

زمان نگهداری محصولات ازجمله میوه ها، در انبارها افزایش می‌یابد.

از بروز عارضه خمیدگی در گیاهان که بسیار شایع است و به ویژه در درختان جلوگیری می‌کند.

باعث حفظ سبزینگی گیاه در برابر نور خورشید می‌شود که در نتیجه آن عمل فتوسنتز افزایش پیدا می‌کند.

از گیاهان در برابر عوامل بیماری زا، حشرات و آفت ها محافظت کرده و به نوعی گیاه را مقاوم می‌کند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت

درخت شاتوت یکی از انواع درخت توت است که بیشتر در استان های غربی کشور رشد می‌کند. این درختان معمولا حدود ۱۲ متر ارتفاع دارند و قطر تنه آن ها ۶۰ سانتی متر است. درخت شاتوت از درختان خزان پذیر بوده و در پاییز و زمستان برگ های آن ریزش می‌کنند. این درختان قابلیت رشد در انوع مختلف آب و هوا از گرم و معتدل تا سردسیر را دارد. دمای لازم برای میوه دهی درخت شاتوت بین ۲۵ تا ۳۵ درجه است. این درخت برای رشد به نور خورشید نیاز دارد که موجب رشد بیشتر شاخه و برگ های آن می‌شود. خاک حاصلخیز و با زهکشی مناسب برای کاشت شاتوت مناسب بوده و بهتر  قبل از کاشت درخت،  با مواد گیاهی پوسیده یا همان هوموس ترکیب شود.

کود مناسب برای درخت شاتوت باید از عناصری مثل منگنز، روی، مس و پتاسیم و فسفر غنی و کامل باشد. تعداد کوددهی و میزان آن به سن درخت بستگی دارد. به طور میانگین درختان شاتوت به سالی دو بار کوددهی نیاز دارند. زمان مناسب این کوددهی هم  اواسط فصل زمستان و در زمان آغاز جوانه زنی است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شاتوت کود مناسبی محسوب می‌شود. این کود به دلیل داشتن عناصر مهم از جمله پتاسیم در افزایش باردهی درخت نقش زیادی دارد. به علاوه درخت و محصول آن در برابر حمله آفات و حشرات مقاوم شده و آسیب کمتری به آن ها وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای سیب زمینی

درخت شاتوت اغلب ارتفاع زیادی دارد. کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک باعث می‌شود تا استحکام قسمت های مختلف ساختار درخت بیشتر شود. این موضوع باعث می‌شود تا احتمال مشکل خمیدگی که در درختان رایج است، کاهش پیدا کند.

وجود پتاسیم فراوان در کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک باعث می‌شود میوه درخت شاتوت کیفیت بسیار بالایی پیدا کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *