سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا گیاهی با ۷۰ گونه که هر کدام جذابیت خاصی دارند از گونه های پرطرفدار سانسوریا که در ایران به فروش میرسند میتوان به مهتابی، راکتی، پاکوتاهِ سبز و ابلق، بونسل یا نیزه‌ای، شمشیری، گلدن هانی و بلک گلد اشاره کرد. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با سانسوریا پاکوتاه در اختیار شما قرار داده ایم.

سانسوریا پاکوتاه گیاهی ساده و خوش نما

سانسوریا پاکوتاه یک گیاه مقاوم با برگهای بلند و پهن است که به دلیل سازگاری خوب آن، اغلب از آنها به عنوان گیاهان خانگی استفاد می شود. برگهای پهن سانسوریا سموم و دی اکسید کربن را جذب می کند و باعث تصفیه هوای خانه شما خواهد شد.

 با وجود سخت و مقاوم بودن باز هم، برای رشد بهتر نیاز به مراقبت دارند. شما با انتخاب یک گیاه سالم و فراهم آوردن محیط مناسب، می توانید شرایط رشد مطلوب سانسوریا خود را ایجاد کنید.

سانسوریا پاکوتاه

در ادامه عوامل مهم و تاثیرگذار برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه را شرح می دهیم:

نور موردنیاز سانسوریا پاکوتاه

نوع سبزرنگ سانسوریا پاکوتاه، در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی به نور کم تری احتیاج دارد. سانسوریا خود را در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاهان می توانند در زیر نور مستقیم آفتاب و همچنین در نور بسیار کم زنده بمانند.

اما آنها در معرض نور غیر مستقیم خورشید رشد بهتری می کنند، به همین دلیل گیاهان خانگی بسیار مناسبی هستند. بهتر است گیاهان سانسوریا را در معرض نور طبیعی و در اتاقی دارای پنجره قرار دهید.

سانسوریا پاکوتاه ابلق به نور بیشتری نسبت به نوع سبزرنگ آن احتیاج دارد و در اثر دریافت نکردن نور کافی، برگ های آن کاملا به سبز تغییررنگ پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

آب مناسب سانسوریا پاکوتاه

این گیاه به دلیل داشتن ساقه و برگ های پهن، در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی به آب کمتری احتیاج دارد. سانسوریا را در فصول گرم با فاصله زمانی هر۷ روز یکبار آبیاری کنید و در فصول سرد آن را به ۱۵ روز یکبار کاهش دهید.

توجه داشته باشید آب را روی ساقه های سانسوریا اسپری نکنید. توجه داشته باشید اگر سایز گلدانتان کوچک است گیاه را زیاد آبیاری نکنید.

دما مناسب سانسوریا پاکوتاه

حداقل دمای قابل تحمل برای نوع سبزرنگ این سانسوریا، دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد بوده و دماهای پایین تر از آن باعث سرمازدگی و از بین رفتن گیاه خواهد شد. قهوه ای شدن لبه های برگ سانسوریا، نشانه ی بالا بودن دما محیط است و باید گیاه را در دمای پایین تری نگهداری کنید. اما در صورت بی جان شدن برگ های سانسوریا، گیاه را به محیطی با دمای بالاتر منتقل کنید.

سانسوریا پاکوتاه

خاک مناسب گیاهان سانسوریا

بهترین خاک برای سانسوریا ترکیبی از شن و ماسه، رس و مواد آلی می باشد. برای رشد بهتر گیاه سعی کنید از خاک سنگین (خاک با قابلیت نگهداری آب به مدت طولانی تر) استفاده کنید و حتما از خارج شدن آب اضافی گلدان بعد از آبیاری اطمینان حاصل کنید.

برای کوددهی سانسوریا هر چند هفته یکبار در بهار و تابستان اقدام کنید. این گیاهان به کود زیادی احتیاج ندارند، اما با تغذیه کردن آنها در فصل بهار و تابستان، امکان رشد آنها بیشتر خواهد شد. برای گیاهان آپارتمانی از کود ارگانیک یا از خاک های آماده کاشت سانسوریا استفاده کنید که بسیار در رشد سانسوریا تاثیرگذار هستند.

عوامل موثر دیگر در رشد سانسوریا

از عوامل موثر دیگر در رشد سانسوریا تعویض گلدان سانسوریا و هرس نکردن گیاه سانسوریا است. برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن سانسوریا، گیاهی با برگهای سبز تیره را انتخاب کنید. برگهای مایل به زرد و رنگ پریده در لبه خارجی سانسوریا

می تواند نشان دهنده مرگ گیاه باشد. گلدان گیاه خود را تا زمانی که گیاه باطروات نشده تعویض نکنید تا بتواند با محیط جدید خود سازگار شود.

از هرس کردن گیاه سانسوریا خودداری کنید. رشد سانسوریا برخلاف سایر گیاهان خانگی با هرس کردن تحریک نمی شود و هرس کردن باعث آسیب دیدن گیاه خواهد شد.

سانسوریا پاکوتاه

کنترل آفت سانسوریا

گیاه سانسوریا هم مانند سایر گیاهان از آفت در امان نیست به همین علت در این قسمت راهکارهایی برای غلبه بر آفت یاد خواهیم گرفت:

کرم های خوراکی و کنه های عنکبوتی: این آفات برای مکیدن شیره گیاه، حفره های ریزی در برگ ها ایجاد می کنند که باعث ریختن و پژمرده شدن برگ ها و ایجاد نقاط سیاه و کوچک روی برگها می شوند. برای از بین بردن این آفات، کافی است

ابتدا با یک پنبه آغشته به الکل آفات را پاک کنید و بعد روی برگ ها را با پارچه ای مرطوب تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: خرید اسید هیومیک

پوسیدگی ریشه: گاهی به دلیل خارج نشدن آب اضافی از گلدان یا آبیاری بیش از اندازه، ریشه سانسوریا دچار پوسیدگی شود. شما با بیرون کشیدن گیاه از گلدان و بررسی ریشه ها می توانید این قضیه را بررسی کنید. ریشه گیاه به هنگام پوسیدگی، سیاه و لزج مانند خواهد بود. برای رفع این آفت، در صورتی که برگ های سانسوریا هنوز باقی مانده باشند لازم است که ریشه های گیاه را هرس کنید،  گیاه باقی مانده را داخل مخلوط قارچ کش مخصوص گیاهان خانگی غوطه ‌ور کنید و به دلیل مسری بودن عفونت های قارچی گلدان و خاک گیاه را عوض کنید. بهتر است وسایل باغبانی خود را نیز قبل از کاشت گیاه در گلدان جدید، ضدعفونی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *