تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

فروت ست ترکیب انگلیسی به معنای تنظیم میوه است. در کل شروع تشکیل میوه را فروت ست می گویند. فروت ست حاوی مواد ریز مغذی و ترکیبات مفیدی مثل اسیدهای امینه, آهن بور نیتروژن و … است. در اینجا به توضیح مختصری از فروت ست پرداختیم در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با فروت ست با تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو آشنا شوید.

فروت ست چیست؟

کود فروت ست کود مایع یا به شکل جامد است که در اوایل بهار و هنگامی که درختان هنوز به طور کامل از خواب زمستانی خارج نشدند؛ استفاده می شود. این زمان که جوانه های درخت شروع به بیرون زدن می کنند, جذب کود دربالاترین حد ممکن است در نتیجه بهترین زمان برای استفاده از فروت ست است. زمان دیگری که از فروت ست استفاده می شود در پاییز و بعد از برداشت محصول هست. عملیات تغذیه درختان بعد از برداشت محصول نیز مرحله ی مهمی است که هر باغبان و کشاورز برای نتبجه بهتر باید انجام دهد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

فروت ست با ریز مغذی هایی مثل نیتروژن باعث تحریک و فعال تر شدن درختان می شود. در نتیجه محصول بیشتر و پربارتر خواهد شد. علاوه بر این ها باعث می شود کیفیت محصول درختان بسیار بهتر شده و نتیجه باغی با بهترین و مرغوب ترین محصول خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درختان میوه

فروت ست ها همچنین مقاومت درختان را نیز در برابر سرما و سایر عوامل محیطی مثل باد و باران بالا میبرند. تغییرات آب و هوایی که در بهار اتفاق می افتد مثل شروع یک سرمای بی سابقه و دور از انتظار باعث می شود بیشتر به فکر مقاوم سازی درختان باغ بیافتید تا جوانه هایی که قصد بیرون امدن دارند آسیب نبینند.

به طور خلاصه می توان گفت هدف استفاده از فروت ست تولید میوه با کیفیت برای سال بعد, کاهش ریزش گل و میوه و تضمین کیغیت میوه است.همه این فواید باعث می شود تا از نظر اقتصادی سود زیادی برای کشاورز  زحمت کش حاصل شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

درختان گردو

یکی از عوامل کاهش عملکرد درختان بارور گردو با توجه به دوره ی باردهی طولانی، عدم کوددهی و ضعف درختان می باشد. این امر موجب ضعف فیزولوژیکی و افزایش حساسیت درخت به تنش های دمایی، کاهش مقاومت به سرما و تنش خشکی می شود.

زمان کوددهی اگر اشتباه انتخاب شود باعث  اتلاف انرژی و سرمایه می‌شود. هدف از کوددهی به درختان گردو افزایش باروری درخت گردو است ولی با انتخاب اشتباه، منجر به تلف شدن درخت گردو می‌شود. زمان ایده آل کود دادن به درخت گردو بهار و دقیقا قبل از شروع رشد گردوی جدید است.

تاثیر فروت ست بر درختان گردو

کود فروت ست محصول بی نظیر و ضروری برای درختان میوه در ابتدای فصل بهار و پس از برداشت محصول به شمار می آید که به کود بهاره نیز معروف است. این کود به صورت مایع با قدرت جذب بسیار بالا، از صدمات سرما برای درختان میوه جلوگیری نموده و با تامین مواد مغذی، منجر به رشد عالی درخت و باردهی آن می شود. همانطور که گفتیم اجرای فروت ست بهاره در کاهش خسارت برف، سرمای زیاد و تگرگ بسیار ضروری است و مهم تر از آن، نوع کود فروت ستی است که شما برای باغ های خود استفاده می کنید؛ هر چه فروت ست از کیفیت بالایی برخوردار باشد، با یکبار استفاده تاثیر عالی آن را می بینید.

کود فروت ست مایع با تکنولوژی بسیار پیشرفته نانو ساخته شده و دارای تأثیر و عملکرد تضمینی در کسری از ثانیه می باشد.

مهم ترین و اصلی ترین مواد مغذی موجود در کود فروت ست شامل روی، بور،آمینواسید و نیتروژن است که بهترین گزینه برای تحریک درختان برای آغاز رشد رویشی و تولید پربار میوه به شمار می آیند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت گردو

زمان مناسب برای استفاده از فروت ست

  • بهترین موقعی که میتوانید برای اولین بار از کود فروت ست مایع برای درختان میوه خود استفاده کنید، اواخر اسفند ماه و ابتدای فصل بهار می باشد یعنی بسته به زمان رسیدن موج سرما، از ۱۵ اسفند تا ۵ فروردین می توانید از این محصول بی نظیر استفاده کنید. هدف از اجرای فروت ست، تقویت جوانه های درخت برای شروع قدرتمند فصل رشد و جلوگیری از صدمات سرمازدگی می باشد یعنی زمانی که جوانه درختان با گذراندن خواب زمستانی و همزمان با گرمای هوا، شروع به تورم و ظهور می کنند، مناسب ترین زمان برای مصرف کود فروت ست مایع است؛ در این زمان به خاطر نیاز بالای جوانه ها و برگ برای تغذیه، بالاترین مقدار جذب کود فروت ست اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

  • دومین زمان مصرف فروت ست، پس از ریختن گل و تشکیل میوه است تا باعث افزایش سرعت رسیدن مواد غذایی به میوه و بهبود کیفیت و ظاهر بازارپسند گردد.
  • سومین زمانی که میتوانید از کود فروت ست مایع استفاده نمایید، پس از پایان برداشت میوه و قبل از زردی برگها و ریزش آنها می باشد؛ این اقدام بهترین راه مقابله با سال آوری درختان میوه به شمار می آید.
  • (سال اوری یعنی یک سال میوه و محصول پربار باشد ولی سال بعد اینگونه نشود.)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *