بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

ایجاد برنامه کود دهی پسته به عوامل متعددی مانند شناخت نوع رشد نهال، نیاز آنها، نوع خاک و عناصر لازم برای رشد پسته بستگی دارد.  علاوه بر این نکات مهمی برای کوددهی و تغذیه درخت پسته وجود دارد که در فصول مختلف از جمله بهار و تابستان باید مورد توجه قرار گیرد.  این مقاله بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته قصد دارد به شما کمک کند تا به درستی مواد مغذی را تخمین بزنید و برنامه صحیح کود دهی پسته را تعیین کنید.

آشنایی با پسته و دوران باردهی 

 یکی از محبوب ترین و گران قیمت ترین گیاهان و آجیل در جهان به حساب می آید.  یکی از مهمترین دلایل گرانی آن شرایط سخت کاشت و نگهداری آن است. به همین دلیل درختان نر و ماده برای باردهی پسته ضروری هستند.  به طور معمول به ازای هر ۱۵ یا ۱۰ درخت پسته یک درخت نر کاشته می شود.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

قبل از تنظیم  و بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 هر کشاورزی که در باغ خود پسته می کارد باید از نیازهای این درخت آگاه باشد و نحوه استفاده از کودهای شیمیایی را برای تقویت و تغذیه آن بداند.  زیرا داشتن برنامه کوددهی سالانه درخت پسته تاثیر مستقیمی بر رشد بیشتر و سریعتر بذر پسته و سلامت درخت و میوه آن دارد.  اما به یاد داشته باشید که بهتر است این کار را زیر نظر متخصصان انجام دهید.  به طور کلی اگر می خواهید تقویم کوددهی پسته و تقویم باغ خود درست کنید باید به نکات زیر توجه کنید.

بیشتر بخوانید: هرس درخت هلو

   خاک مناسب برای کاشت پسته را بشناسید

   برای نفوذ بهتر عناصر غذایی به خاک، قبل از تنظیم برنامه کود دهی پسته، شناخت خاک مناسب برای کاشت آن ضروری است.  قبل از هر چیز باید بدانید که از آنجایی که ریشه های درخت پسته عمیق و پهن می شوند، خاک تقریبا سبک و غیر چینه ای مناسب ترین بافت برای آن است.  همچنین بهترین سطح pH برای کاشت درخت پسته خاک کاملا خنثی با PH 7 تا ۷.۵ می باشد.  می توان گفت بهترین زمین برای کاشت پسته خاک رسی است.

 در طول سال باید از درخت پسته به خوبی مراقبت کرد

 برای اینکه پسته در زمان مناسب میوه بدهد و میوه بدهد، باید همیشه از آن به خوبی مراقبت کرد.  به همین دلیل است که اکثر کارشناسان کشاورزی به باغداران توصیه می کنند از همان ابتدای کاشت بذر یا نهال، برنامه کوددهی مناسبی برای کاشت پسته داشته باشند.  این درختان باید هفته ای یکبار آبیاری شوند.  بهترین دما برای رشد آنها ۲۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد است. در ادامه مقاله بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته ما را همراهی کنید.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

با دانستن نیازهای خاک باغ در زمان مناسب 

   قبل از کاشت و حتی در حین کشت نهال پسته باید با تجزیه و تحلیل خاک باغ کمبودها و نیازهای آنها را برآورد کرد و بر این اساس برنامه کوددهی دقیقی برای رشد درخت پسته در نظر گرفت.  زیرا در نتیجه ای که از آزمایشگاه میگیرید، کمبودهای خاک، میزان عناصر مهم خاک، PH، شوری و درصد اشباع آن به وضوح مشخص است.  آزمایش باید هر سال در زمان معینی و زمانی که خاک مرطوب است تکرار شود.

عناصر مهم برنامه کوددهی پسته 

   پسته نیز مانند سایر گیاهان برای رشد خود به عناصر مختلفی نیاز دارد.  برخی از این عناصر را درشت مغذی ها یا ریز مغذی ها و برخی دیگر را ریز مغذی ها یا ریز مغذی ها می نامند.  هر دو دسته در برنامه کود پسته مورد نیاز است که در هر دوره باید به مقدار مشخص داده شود. بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته  در زیر توضیح داده شده است:

 •    نیتروژن
 •    پتاسیم
 •    گوگرد
 •    کلسیم
 •    منیزیم
 •    آهن
 •    پادشاه
 •    منگنز
 •    فلز مس
 •    بور

توصیه و برنامه زمانبندی کود باغ پسته

همه عناصر و موادی که در مورد آنها می خوانیم باید در برنامه کوددهی پسته جای کافی داشته باشند.  علاوه بر این باید زمان مناسب مصرف آنها را نیز در نظر گرفت.  به همین دلیل توصیه می شود به جای استفاده از کودهای مخصوص پسته، این مواد توسط خود کشاورز تهیه و در بهترین زمان و با توجه به کمبودهای خاک به درختان تحویل داده شود.

برنامه کود دهی پسته برای اواسط زمستان

   در این زمان درخت باید آماده جوانه زدن باشد.  بنابراین این زمان بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته است.  در حال حاضر کود مرغی و کودهای حاوی پتاسیم، فسفات، آهن، منیزیم و اسید هیومیک باید در برنامه ریزی کود دهی پسته لحاظ شود.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

 کود پسته برای اسفند و زمانی که جوانه متورم می شود

در این ماه جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند. بنابراین پسته به عناصر بیشتری نیاز دارد.  تمام عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن باید در برنامه کوددهی پسته گنجانده شود. بهترین گزینه نیز کودهای غنی از فسفر برای پسته است.  این کودها باعث افزایش فتوسنتز در درخت می شوند.

بیشتر بخوانید: کود فروت ست برای پسته

 نکاتی در مورد بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

 •  زمان مصرف اولین دوز کود نیتروژن از اواخر اسفند تا پایان فروردین می باشد.
 •  زمان استفاده از کودهای فسفره در خاک مصرفی اواخر پاییز یا زمستان است که درخت خوابیده است.
 •  زمان استفاده از کود پتاسیم به خاک در اواخر پاییز یا زمستان در مرحله خواب درخت و در دوره خرداد تا اوایل تیر در مرحله مغزی به صورت سولوپتاهای محلول در آب است.
 •  کود روی در پاییز یا زمستان به عنوان مخلوط گلدانی در زمانی که درخت خواب است و به عنوان محلول پاشی زمانی که جوانه ها در اسفند متورم می شوند. 
 • برای دریافت  بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته باید با مشاورین باغبانی مشورت کنیم.  این کارشناسان علاوه بر اینکه می توانند بهترین توصیه های کود را برای رشد سریع نهال درخت پسته و تغذیه درختان پسته در تابستان و بهار به شما بدهند، می توانند تفسیر خوبی از نتایج آزمایش خاک کشاورزی نیز به شما ارائه دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *