تاثیر فروت ست بر درختان میوه

فروت ست یک عبارت انگلیسی و به معنای تنظیم میوه است. در اینجا منظور از تنظیم میوه، تغییرات حاصل شده از مرحله نهنج گل تا شروع تشکیل میوه است.در این مقاله از این اصطلاح،  برای بررسی و شرح دادن میزان تاثیر فروت ست بر درختان میوه استفاده خواهیم کرد.

زمان مناسب برای تاثیر فروت ست بر درختان میوه

مناسب ترین زمان برای تغذیه کردن درختان با فروت ست در اولویت اول دقیقاً بلافاصله بعد از برداشت میوه و در اولویت دوم زمان شکوفه زدن جوانه‌ها در بهار است. نوبت بعدی برای تغذیه با فروت ست، به هنگام تشکیل شدن میوه است.  در فروت ست، پس از برداشت محصول، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. دقت داشته باشید که هر چه زمان بیشتری از برداشت میوه‌ها بگذرد، ظرفیت و توانایی برگ‌ها برای جذب عناصر کاهش می‌یابد.

تاثیر فروت ست بر درختان میوه

حائز اهمیت است که بدانید برای درختانی که زودتر از ۱۵ مرداد برداشت می‌شوند، فروت ست از ۱۵ مرداد به بعد اجرا می شود. و برای درختانی که بعد از این تاریخ برداشت می‌شوند، فروت ست بلافاصله بعد از برداشت انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید:  کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

فروت ست در زمان تورم جوانه ها، در بسیاری از درختان مانند درختان هسته دار با توجه به وجود نداشتن برگ در زمان تورم جوانه ها تاثیر زیادی نخواهد داشت. ولی در درختانی مثل درختان دانه دار و انگور، فروت ست باید در زمان باز شدن اولین برگ ها و قبل از باز شدن گل ها انجام شود. نوبت آخر فروت ست بعد از تشکیل میوه فروت ست اجرا می‌شود و موجب بزرگ شدن میوه و جلوگیری از ریزش آن در فصل گرم می‌شود. زمان انجام این مرحله کاملا مشخص است و برای هر میوه نسبت به میوه دیگر متفاوت است.

فروت ست در بهار یا پاییز

به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کم شدن جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این فصل تأثیر کمتری نسبت به فروت ست پس از برداشت در پاییز دارد. در بسیاری از درختان چیزی حدود ۷۰ درصد عناصر لازم برای مرحله شروع تشکیل میوه، از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت) و استفاده از کود در همان سال (بهار) تأثیر حدود ۳۰ درصدی خواهد داشت.

تاثیر فروت ست بر درختان میوه

دلایل اهمیت فروت ست

جوانه های تازه ایجاد شده در گیاه دارای ذخیره ای از عناصر هستند. این عناصرمستقیما در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش دارند. با توجه به تغییرات اقلیمی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره این عناصر در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه را ندارد. به همین علت برای تشکیل جوانه زایشی قوی و تلقیح و تشکیل میوه با کیفیت و بزرگ شدن موثر میوه استفاده از برنامه غذایی فروت ست اهمیت بسیاری دارد. تاثیر فروت ست بر درختان میوه علاوه بر موارد فوق مانع ریزش میوه در مراحل رشد و بزرگ شدن می شود. توجه داشته باشید که فروت ست یک برنامه تغذیه ای با مراحل مختلف و میزان اثرگذاری متفاوت است.

کود فروت ست یا برنامه غذایی فروت ست

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود. در بازار ترکیبات موجود در کود فروت ست که مجموعه ای از عناصر است در یک بطری عرضه می شود.

مزیت های برنامه غذایی فروت ست نسبت به کود فروت ست

نکته اول اینکه قرار گرفتن همه عناصر موردنیاز در یک کود فروت ست، تنها میتواند شامل درصد کمی از همه عناصر باشد. به طور مثال یک بطری یک لیتری که داخل آن آب و نوشابه میریزید‌ به نسبت زمانی که دردر همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر میریزید درصد کمتری از آب و نوشابه را در خود دارد.

تاثیر فروت ست بر درختان میوه

 بنابراین اگر همین عناصر به صورت جداگانه استفاده شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد. فروت‌ست شامل ترکیبات اسید آمینه ، روی ، بور ، آهن ، نیتروژن و سایر ریزمغذی‌ها است که باید همه عناصر در اختیار گیاه قرار بگیرد تا باعث افزایش درصد گل دهی ، افزایش میزان میوه و عملکرد بهتر سال آینده درختان شود.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زردآلو، طلای تابستانه

نکته دوم اینکه استفاده از کودها در چند مرحله و به تفکیک، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی میدهد. درحالیکه استفاده از کود فروت ست همه عناصر را در یک مرحله در اختیار برگ قرار خواهد داد که این کار کارایی جذب و تاثیر فروت ست بر درختان میوه را کاهش میدهد.

سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست، نکات کلیدی زیادی نهفته است و شما را به خوبی راهنمایی میکند که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست به صورت دقیق است و با مصرف یک کود فروت ست امکان دستیابی به همه این اهداف و مشاهده تاثیر فروت ست بر درختان میوه وجود ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *