انواع کاکتوس های بدون تیغ

کاکتوس ها گیاهانی هستند از تیره کاکتوسیان و متعلق به راسته گیاهی میخک سانان. خانواده کاکتوس ها دارای تنوع بسیاری از شبه درختهایی غول آسا تا گیاهان بسیار کوچک گلدانی هستند. این گیاه بسیار مقاوم به کم آبی و خشکی به شمار می آید. با وجود این که برخی از انواع کاکتوس های بدون تیغ بومی مناطق مرطوب هستند اما بسیاری از آنها در مناطق گرم و خشک از جمله خشک ترین نقاط دنیا نیز رشد می کنند. بیشتر کاکتوسها دارای تیغ های بسیاری به منظور محافظت از گیاه هستند.

گیاه کاکتوس و انواع آن

اغلب افرادی که به نگهداری گل و گیاه در آپارتمانها و فضاهای بسته علاقمندند از دوستداران کاکتوس نیز به شمار می آیند. انواع مختلفی از این گیاه در گلدان نگهداری می شود، اما وجود تیغ های بسیار زیاد بر روی این گیاه برای بسیاری از دوستداران آن آزار دهنده است. از این روز بسیاری از افراد دوستدار گل و گیاه به دنبال انواع کاکتوس های بدون تیغ هستند. در این مقاله به معرفی ۱۰ کاکتوس از انواع کاکتوس های بدون تیغ می پردازیم که امکان نگهداری از بیشتر این گونه ها در آپارتمان ها و فضاهای بسته وجود دارد:

انواع کاکتوس های بدون تیغ

  • کاکتوس پیوت

این گونه از کاکتوس کوچک و بدون ستون فقرات بوده و ارتفاع آن حداکثر به ۷ سانتی متر می رسد. کاکتوس پیوت بومی مکزیک و جنوب غربی آمریکا است و از اوایل بهار و گاهی تا اواخر تابستان گلهایی به رنگی صورتی می دهد. پیوت ها شاخه های سبزآبی، زرد یا گاهی اوقات سبز مایل به قرمز داشته عمدتا کره های مسطح با نوک شاخه های فرو رفته دارند. نگهداری از این کاکتوسها به دلیل داشتن ریشه های قوی بسیار آسان است. این گیاه همچنین خاصیت دارویی نیز دارد.

بیشتر بخوانید: کشت یونجه به روش هیدروپونیک

  • بالهای فرشته

کاکتوس بال فرشته بومی شمال و مرکز مکزیک است. این گیاه درختچه ای است که معمولا ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر ارتفاع دارد. این کاکتوس به جای خار گلوله های کوچک زرد یا سفید رنگ دارد که هنگام لمس جدا می شوند.

از آنجا که این کاکتوس بیابانی است در زمستان به آبیاری نیازی ندارد. اما در تابستان و زمانی که در گلدان جدید کاشته می شود باید به طور مرتب آبیاری شود.

  • کاکتوس دم موش صحرایی

این کاکتوس نیز بومی مکزیک است. می توان آن را در داخل یا خارج از منزل و یا حتی در گلخانه پرورش داد. طول این گونه به ۲ متر می رسد و ضخامتی بین ۵ تا ۲۴ میلی متردارد. این کاکتوس در بهار و تابستان گلهایی به رنگ قرمز، بنفش، صورتی یا نارنجی می دهد. کاکتوس دم موش صحرایی به دلیل ساقه های دنبال دار در گلدانهای آویز پرورش داده می شود. تکثیر آن با قلمه آسان است زیرا ساقه ها به سرعت رشد می کنند.

انواع کاکتوس های بدون تیغ

  • کاکتوس کریسمس

این کاکتوس همانطور که از نام آن پیداست در نزدیکی کریسمس شکوفا می شود. دارای شاخه های آویزان به رنگ سبز و صاف است و ارتفاع آن به حدود ۱ متر نیز می رسد. گلهای آن معمولا قرمز، یاسی، زرد، صورتی و سفید هستند. کاکتوس کریسمس بومی مناطق ساحلی برزیل است و آب و هوای مربوط را ترجیح می دهد. نور طبیعی برای این گیاه مناسب است اما نور مستقیم خورشید از شکوفه دادن آن ممانعت می نماید.

  • کاکتوس کلاه اسقف

این گونه خاص بومی ارتفاعات شمال شرقی و مرکزی مکزیک است که سه تا هفت دنده عمودی دارد و به آن شکلی ستاره مانند می دهد. قد این گونه تا حدود ۱ متر رشد می کند. در اوایل بهار گلی که معمولا شبیه به کوزه است در بالای کاکتوس شکوفا می شود. این گلها زرد مایل به کرم با پایه قرمز یا نارنجی هستند. این گیاه نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. کلاه اسقف به آب زیادی نیاز ندارد و تنها در تابستان باید به دفعات آبیاری شود.

  • کاکتوس ستاره ای

این کاکتوس کوچک تنها حدود ۵ سانتی متر قد و ۱۲ سانتی متر عرض دارد. تنه قهوه ای مایل به سبز پوشیده از فلس سفید دارد که به ارزش زینتی آن می افزاید. گلهای کاکتوس ستاره ای زرد با پایه مایل به قرمز هستند.

  • کاکتوس هاورثیا

کاکتوس هاورثیا حدود ۱۰ سانتی متر قد دارد و در میان کاکتوس های کوچک از انواع کاکتوس های بدون تیغ قرار می گیرد. این کاکتوس به دلیل برگهای مثلثی شکل سبز با نوارهای تاج شکل سفید که ظاهری زیبا و متفاوت به این گیاه می دهد، از سوی پرورش دهندگان و دوستداران گیاهان خانگی مورد استقبال زیادی قرار می گیرد. گلهای این کاکتوس در اوایل و اواسط پاییز شکوفا می شود.

  • کاکتوس یشم

این کاکتوس که به گیاه یشم نیز معروف است به عنوان گیاه شانس یا گیاه پول نیز شناخته می شود. کاکتوس یشم با برگهای آبدار و گلهای کوچ صورتی یا سفید بومی جنوب آفریقاست. نگهداری از گیاه یشم به عنوان یک گیاه آپارتمانی در سراسر جهان رایج است. یکی از دلایل محبوبیت آن نیاز کم آن به آب و مقاوم بودن آن است.

انواع کاکتوس های بدون تیغ

  • کاکتوس ریپسالیس

این کاکتوس تقریبا در تمامی نقاط گرمسیری جهان پراکنش دارد. بیشتر انواع آن تیغ نداشته و ظاهری زینتی دارند. تقریبا تمام ساقه های آن باریک و مناسب برای آویزان شدن هستند. رنگ گلهای آنها سفید است و در طول روز شکوفا می شوند. این گیاه اگرچه نور مستقیم خورشید را تحمیل می کند اما باید در گرم ترین ساعات روز از تابش مستقیم نور محافظت شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص شامادورا

  • کاکتوس کوریو

این گیاه، گیاهی گلدار از خانواده گل مروارید است. این درخت که به انگور خزنده نیز معروف است چند ساله و آبدار است که بومی مناطق خشک جنوب غربی آفریقا است. کاکتوس کوریو از انواع کاکتوس های بدون تیغ است که در محیط طبیعی ساقه هایش روی زمین دنبال می شوند، در جایی که با هم تماس دارند ریشه می زنند و تشک های متراکمی را تشکیل می دهند. ساقه های دنباله دار آن می توانند تا ۱ متر رشد کنند. گل این گونه شیپوری شکل و سفید است که در تابستان شکوفا می شود و حدود یک ماه ماندگاری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *