ساق آب ( استفاده از کود ازت بالا)

در کشاورزی و باغداری آشنایی با نیازهای گیاهان و درختان و همین طور مراحل مختلف رشد آن ها اهمیت زیادی دارد. کوددهی و آبیاری از مهم ترین مراحل در پرورش یک گیاه هستند که توجه ویژه ای را می‌طلبند‌. در این مقاله به بررسی آثار کود ازت بالا برای گندم در مرحله ساق آب (یکی از مراحل آبیاری گندم) پرداخته ایم.

گیاه گندم چه ویژگی هایی دارد؟

گندم یکی از غلات مهم و پرمصرف برای مردم است و به نوعی قوت غالب محسوب می‌شود. در ایران نیز اهمیت کشت این محصول باعث شده تا بیشتر زمین های کشاورزی زیر کشت گندم باشند. گندم گیاهی تک لپه، علفی و یکساله از تیره گندمیان است. این گیاه در اقلیم های مختلف قابلیت رشد دارد و حتی در مناطق سردسیر هم کاشته می‌شود. خاک مناسب برای گندم خاک هایی با نفوذپذیری بالا و اسیدیته کم هستند که در جذب بهتر و بیشتر آب و مواد مغذی نقش زیادی دارند. گندم ارزش غذایی زیادی دارد و حاوی مقادیر زیاد کربوهیدرات و فیبر است  که برای بدن انسان بسیار مفید هستند.

ساق آب ( استفاده از کود ازت بالا)

کود ازت بالا

ازت یا نیتروژن از گازهایی است که در جو زمین وجود دارد اما این نیتروژن برای گیاهان قابل جذب نیست و شکل نیتروژن مورد استفاده برای گیاه به شکل نیترات و آمونیوم است. ازت هم مثل پتاسیم و فسفر به شکل معدنی وجود نداشته و از طریق کود ازت بالا برای گیاه فراهم می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود آهن برای سیب زمینی

کود ازت بالا دارای درصد بالایی از ازت است و درصد این عنصر نسبت به سایر عناصر بیشتر است. کمبود عنصر ازت در گیاهان باعث به‌ وجود آمدن علائمی می‌شود؛ زرد شدن و رنگ پریدگی برگ ها که به مرور به قهوه ای تغییر رنگ می‌دهند و به اصطلاح باعث مرگ بافتی برگ ها می‌شود. کاهش رشد گیاه  و کوتاهی قد ساقه ها، ریزش گل ها قبل از تبدیل به دانه و کاهش کیفیت محصول در اثر کمبود ازت به وجود می‌آیند.

استفاده از کود ازت بالا برای گندم

برای غلاتی مانند گندم عنصر ازت تاثیرات زیادی در بخش های مختلف گیاه دارد. استفاده از کود ازت بالا برای گندم در چند مرحله انجام می‌شود: قبل از کاشت بذر در زمین، زمان تشکیل خوشه و دانه و زمان رشد ساقه ها که مرحله ساق آب آبیاری هم انجام می‌شود   .

مقدار کود مورد نیاز گیاه تنها با بررسی و آزمون خاک به دست می‌آید.

استفاده از کود ازت بالا برای گندم مزایای زیادی به همراه دارد که مهم ترین آن ها این موارد هستند:

 • تسریع رشد ریشه های اولیه و ثانویه
 • کمک به زودتر رسیدن محصول
 • افزایش خوشه دهی گندم
 • بهبود رشد دانه‌ های گندم
 • افزایش مقدار پروتئین در دانه های گندم
 • افزایش تعداد خوشه های تشکیل شده

ساق آب ( استفاده از کود ازت بالا)

ازت برای گیاه گندم مزایای زیادی دارد مصرف بیش از حد آن هم به گیاه آسیب می‌زند. مقادیر زیاد نیتروژن باعث می‌شود برگ ها بیش از حد رشد کنند و این موضوع  روی رشد ساقه و پنجه زنی تاثیر منفی دارد و پنجه زنی را کم می‌کند و باعث می‌شود دانه ها دیرتر پر شده و کیفیت گندم روند کاهشی داشته باشد.

آشنایی با ساختار گیاه گندم

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده و اندام های یک گیاه باعث می‌شود تا کشاورز در پرورش آن موفق تر باشد. ساختار گیاه گندم از چند قسمت مهم تشکیل شده است.

ریشه: گندم از گیاهانی است که ریشه هایی از نوع افشان دارند.. ریشه اولیه و ثانویه ریشه اصلی را تشکیل می‌دهند و در عمق ۳۰ سانتی متری خاک قرار داردند.

ساقه : ساقه های گندم به شکل استوانه و تو خالی و بند بند است. اگر شرایط رشد گیاه مساعد باشد نسبت رشد  ساقه و ریشه یکی است. برگ ها در طول ساقه‌ ودر محل گره ها ظاهر می‌شوند که روی هر ساقه حدود ۷ برگ قرار گرفته است. انتهای ساقه به سنبله ختم می‌شود. سنبله یک محور اصلی دارد که روی این محور چند سنبلچه تشکیل می‌شود. سنبلچه ها هر کدام دارای ۳ تا ۵ قسمت به نام گلچه هستند که محل تشکیل دانه گندم هستند. پس از گرده افشانی و لقاح دو گلچه به دانه تبدیل می‌شوند.

دانه: دانه های گندم به شکل های بیضی، گرد و تخم مرغی دیده می‌شوند. در انتهای دانه یک جوانه قرار دارد.

ساق آب ( استفاده از کود ازت بالا)

ساق آب چیست؟

آبیاری گندم از دغدغه های همیشگی کشاورزان است . گندم عموما با دو روش کشت دیمی و کشت آبی پرورش داده می‌شود. در کشت دیم رطوبت گیاه توسط بارش باران تامین می‌شود و در کشت آبی باید زمین را به طور منظم آبیاری شود. روش آبیاری قطره ای یکی از روش های نوین آبیاری به شمار می‌رود  که برای گندم قابل استفاده است. روش های سنتی و قدیمی آبیاری تنها موجب هدررفت آب می‌شوند و به میزان کافی آب را برای گیاه فراهم نمی‌کنند. مراحل مختلف آبیاری گندم به ترتیب زیر است و ساق آب یکی از بخش های مهم آن است.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت فندق

 • خاک آب اولین مرحله و بلافاصله بعد از کاشت بذر انجام می‌شود.
 • دومین مرحله پی آب است و به منظور جلوگیری از سله بستن خاک صورت می‌گیرد.
 • و اما سومین آبیاری ساق آب نامیده می‌شود و هنگامی انجام می‌شود که زمان ساقه رفتن گندم ها یا تشکیل ساقه گندم است.
 • خوشاب هم زمان تشکیل غلاف و  دانه آب هم  موقع پر شدن دانه های گندم انجام می‌شوند.
 • آشنابی هر‌چه بیشتر با گیاه گندم به پرورش این محصول و میزان مطلوب برداشت کمک زیادی می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *