کود پتاس

کود پتاس یکی از مهم‌ترین منابع پتاسیم در گیاهان هستند. پتاسیم مانند سایر ریزمغذی‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر گیاهان خرد است. این عنصر ارزشمند بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاهان را هدایت می‌کند، اگرچه به مقدار کمی توسط گیاهان مورد نیاز است. در کمبود پتاسیم، گیاهان مقاومت خود را در برابر استرس، آفات و بیماری‌ها از دست می‌دهند و با این کمبود پتاسیم، فرآیندهای مهمی مانند تنفس سلولی، فتوسنتز، تبخیر و تعرق مختل می‌شود. لذا شناخت علائم کمبود پتاسیم و تامین نیاز گیاه در اولویت برنامه تغذیه کشاورزان و گلخانه داران قرار خواهد گرفت.

همه چیز درباره کود پتاس

پتاس یک نمک غنی از پتاسیم است که از رسوبات زیرزمینی که میلیون‌ها سال پیش از بستر دریا تبخیر شده است، استخراج می‌شود. پتاسیم یک عنصر ضروری برای حیات گیاهی و جانوری است. این ترکیب، کلرید پتاسیم، یک نیروی غالب در بازار جهانی کود پتاس است.

کود پتاس

پتاسیم یک عنصر مهم است زیرا زمانی که کمبود پتاسیم در خاک وجود دارد، از کودهای حاوی پتاسیم برای کمک به افزایش عملکرد محصول و بهبود کیفیت گیاه استفاده می‌شود. پتاسیم از گیاهان در برابر دمای شدید محافظت می‌کند. این گیاه به مبارزه با استرس و بیماری کمک می‌کند و از آفاتی مانند علف‌های هرز و حشرات جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: مقدار کود حیوانی برای هر درخت

کود پتاس باعث جلوگیری از پژمردگی می‌شود، ریشه‌ها و ساقه‌ها را تقویت می‌کند و به انتقال مواد مغذی کمک می‌کند. آنزیم‌های گیاهی را فعال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که گیاهان به طور موثر از آب استفاده می‌کنند. مقادیر بالاتر پتاسیم در خاک به گیاهان کمک می‌کند تا در شرایط استرس زا مقاومت کنند.

کودها غذاهای گیاهی هستند. عناصر اصلی کودها عبارتند از: نیتروژن، فسفر و پتاسیم. انواع مختلفی از مواد معدنی مانند مس، منگنز، روی و بور وجود دارد که برای رشد طبیعی گیاهان نیز ضروری هستند.

همانطور که گیاهان رشد می‌کنند، مواد مغذی را از خاک جذب و تخلیه می‌کنند. کشاورزان این مواد مغذی را هنگام برداشت محصولات جمع‌آوری می‌کنند. همه مواد مغذی گیاه که در کودهای آلی یا معدنی یافت می‌شوند، یکسان هستند.

با این حال، کودهای معدنی دارای مزیت غلظت هستند و مواد مغذی را می‌توان برای برآورده کردن مشخصات ترکیب کرد. کودهای معدنی را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که نیازهای غذایی گیاهان و خاک‌های خاص را برآورده کند.

نشان داده شده است که گیاهان برای تولید ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم دانه به ۱ کیلوگرم نیتروژن نیاز دارند. جو ما از ۸۰ درصد نیتروژن تشکیل شده است. بیشتر خاک‌های گرمسیری نیتروژن کافی از هوا را برای تولید حدود ۱ تن بذر در هکتار تثبیت و جذب می‌کنند.

برای تولید بیشتر، گیاهان باید نیتروژن بیشتری هم در کودهای آلی و هم در کودهای معدنی داشته باشند. گیاهان همچنین باید دارای فسفر، پتاسیم و مواد معدنی باشند. اگر خاک فاقد این مواد معدنی باشد یا ناکافی باشد باید آن‌ها را اضافه کرد زیرا کودها یا تولید آن‌ها راکد یا متوقف می‌شود.

نحوه استفاده از کود پتاس

پس از تعیین میزان کود پتاس مورد نیاز یک محصول یا چمن و در نظر گرفتن زمان کاربرد، اکنون باید یک محصول کودی مناسب یا منبع دیگری مانند کودهای آلی را برای استفاده در خاک یا محصول انتخاب کنیم. سپس باید آن را به طور موثر اعمال کنیم تا مطابق با محصول در حال رشد استفاده کنیم.

کود پتاس

اهمیت کود پتاس در کشاورزی

کود پتاس در کشاورزی خاکی و باغداری بسیار مهم است. به عنوان یک عنصر در کودهای مصنوعی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد کودهای پتاسیمی باعث افزایش عملکرد محصول، تولید دانه‌های غنی از نشاسته و پروتئین گیاهی می‌شوند.

علاوه بر این، کود پتاس ممکن است به بهبود ایمنی گیاه در برابر تغییرات آب و هوایی، بیماری‌ها و آفت‌ها کمک کنند.

کود پتاس بیشتر در هیدروپونیک برای بهبود رشد ریشه و افزایش تحمل به خشکی استفاده می‌شود. همچنین ساختار سلولز را تقویت می‌کند و در نتیجه مسکن را کاهش می‌دهد.

مواد تشکیل دهنده کود پتاس

ماده اصلی تشکیل دهنده کود پتاس خاکستر چوب است که حاوی پتاس است اما بسیاری از مواد دیگر مانند اکسید آهن، اکسید سیلیکون، اکسید آلومینیوم، اکسید کلسیم، اکسید منیزیم، اکسید منگنز، اکسیدهای فسفر و کربن غیر قابل احتراق نیز مواد تشکیل دهنده کود پتاس می باشند.

در حالت ایده‌آل، می‌توانید از خاکستر چوب از نوع خاصی از چوب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که نسبت هر ترکیب در هر بار تهیه پتاس یکسان است. همچنین برخی خاکسترهای چوب نسبت به بقیه پتاسیم بیشتری دارند، بنابراین می‌توان آزمایش کرد که کدام چوب بالاترین بازده پتاسیم را در هر گرم چوب سوخته دارد.

در مرحله‌ای با مقایسه عملکرد چوب‌ها و پتاس‌های مختلف به این نکته جالب اضافه خواهم کرد. برای این کار میتوانید فقط از خاکستری که در شومینه منزلتان هست استفاده کنید و احتمالاً حاوی مقداری خاکستر کاغذ و همچنین خاکستر چوب خواهد بود.

تفاوت کود پتاس با سایر مواد در حلالیت در آب است. پتاس در آب حل می‌شود در حالی که سایر ترکیبات حل نمی‌شوند. این اجازه می‌دهد تا پتاس با حل کردن آن در آب و سپس فیلتر کردن ترکیبات نامحلول جدا شود.

انواع کود پتاس

کود پتاس در انواع و ترکیبات مختلف به بازار عرضه شده است. ویژگی مشترک همه این کودها وجود عنصر ارزشمند پتاسیم است. عنصر پتاسیم با عنصر کلر در ترکیب شیمیایی نوعی کود پتاسیم به نام کلرید پتاسیم ترکیب می‌شود.

در ترکیبات دیگر، پتاسیم با عناصر نیتروژن یا گوگرد، ترکیبات نیترات پتاسیم یا سولفات پتاسیم را تشکیل می‌دهد. درصد حضور پتاسیم در هر یک از ترکیبات بسته به فرمول شیمیایی آن ترکیب متفاوت است، دانستن ترکیبات حاوی عنصر پتاسیم این امکان را فراهم می‌کند که علائم کمبود پتاسیم در هر گیاه بسته به شرایط منطقه برطرف شود.

کود پتاس

مزایای استفاده از کود پتاس

کود پتاس یکی از ضروری‌ترین عناصر برای گیاهان است. برای درک بهتر فواید کود پتاس بهتر است با نقش‌های پتاسیم در گیاهان آشنا شوید. به طور کلی هر نقشی که به درستی انجام نشود باعث بروز علائمی در گیاهان می‌شود.

بیشتر بخوانید: درخت نارگیل

زمان استفاده کود پتاس

کود پتاس می تواند قبل از کاشت، زیر کاشت یا به عنوان محلول‌پاشی استفاده شود. جذب کود پتاس توسط گیاهان به ریشه‌های سالم گیاه نیاز دارد و در خاک‌هایی که سرد، فشرده یا آلوده به آب نیستند رشد می‌کنند که نشان می‌دهد زمان استفاده حائز اهمیت است.

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *